השלכות הבידוד על אוכלוסיית הגיל השלישי | אוניברסיטת בר-אילן

חדשות בר-אילן

משרד הדוברות טל': 03-531-8121 פקס: 03-738-4079 Spokesman.Office@mail.biu.ac.il
 • פרופ' ליאת איילון ופרופ' עמית שרירא

  פרופ' ליאת איילון ופרופ' עמית שרירא

  השלכות הבידוד על אוכלוסיית הגיל השלישי

  תאריך: 2020-03-25 שעה: 13:24

  לווירוס הקורונה יש השלכות קשות על האוכלוסייה המבוגרת, שחלקן עלולות להיות מסוכנות אף יותר מהפגיעה הבריאותית. פרופ' עמית שרירא, פסיכולוג קליני המתמחה בגיל השלישי, ופרופ' ליאת איילון מבית הספר לעבודה סוציאלית, מדברים על הקשיים של בני הגיל השלישי בהתמודדות עם משבר הקורונה ועל תפקידה של החברה בצמצום הפגיעה.

  פרופ' איילון, החברה בקבוצה בהובלת ארגון הבריאות העולמי העוסקת בכתיבת הנחיות לטיפול בזקנים בזמן התפרצות הקורונה, מסבירה כי ההתייחסות לאנשים זקנים כאל פגיעים במיוחד עשויה להגן ולשמור, אך גם לפגוע: "חשיפה למסרים של פגיעות, חולי וקושי משפיעה לרעה על אנשים זקנים. ראש ממשלת בריטניה נקט בתחילה במדיניות המעודדת הדבקה מאסיבית כדי ליצור חיסון בקרב האוכלוסייה הצעירה, והכותרות בעיתונים דיברו על הרווח הכלכלי שיצמח מכך שהזקנים והפגיעים ביותר ייעלמו. באיטליה דובר על כך שהרופאים בוחרים מי יחיה ומי ימות, כאשר לאוכלוסייה הצעירה יש העדפה. כך, בחסות המצב, נוצר כר פורה להתנהגויות מפלות ביחס לאוכלוסייה הזקנה ולדיבור המדגיש את פגיעותה וקשייה במקום להתייחס לחוזקות של אוכלוסייה זו ולחשיבותה בחיינו".

  כדי למנוע זאת מציעה פרופ' איילון לשנות את השיח המדגיש את פגיעותם של אנשים זקנים, לדאוג למגע אלטרנטיבי באמצעים טכנולוגיים ולהבטיח שאנשים זקנים והמטפלים בהם לא יאבדו את ביתם ומחייתם

  .פרופ' עמית שרירא מפנה את תשומת הלב להשפעותיה הקטלניות של הבדידות בגיל זקנה. "בתקופה זו, בה זקנים רבים נמצאים בבידוד, מתמודדים יומיום עם שעמום גובר ותחושה של חוסר תכלית, הם עלולים לפתח סימפטומים של דיכאון שבתורם גם פוגעים בבריאות הפיזית. דיכאון ומתח מתמשך מפחיתים את המוטיבציה לשמור על שגרה בריאה של פעילות ובנוסף גורמים לשינויים הורמונליים המחלישים מערכות גופניות שונות".

  המחקר מלמד שזקנים עם משאבים פיזיים ונפשיים מעטים, כמו ניצולי שואה למשל, סובלים מרמת חרדה משמעותית בבואם להתמודד עם מצבי משבר. "עלינו להתגייס לסייע לבני הגיל השלישי הזקוקים לכך" אומר פרופ' שרירא, "ומעבר לעזרה אינסטרומנטלית צריך להעניק להם תמיכה נפשית". יש לקיים עימם קשר רציף, לקיים שיחות עידוד, לסייע בשמירה על שגרה בריאה ומשמעותית, וזאת תוך שמירה על הנחיות משרד הבריאות. על החברה ליזום התנדבות ועל המדינה לספק תקציבים שיושקעו ברשתות תמיכה סוציאליות לבני הגיל השלישי בתקופה קשה זו.

\n