חדשות בר-אילן

משרד הדוברות טל': 03-531-8121 פקס: 03-738-4079 Spokesman.Office@mail.biu.ac.il
 • ד

  ד"ר רחל אלבק-גדרון ופרופ' אבידב ליפסקר מהמחלקה לספרות עם ישראל, אוניברסיטת בר-אילן

  ד"ר רחל אלבק-גדרון ופרופ' אבידב ליפסקר זכו בפרס ס.יזהר

  תאריך: 2017-05-07 שעה: 15:33

  מכללת לוינסקי לחינוך תעניק את הפרס היוקרתי על שם ס' יזהר לחקר הספרות העברית והוראתה לשנת תשע"ז לשני חוקרים מאוניברסיטת בר-אילן: פרופ' אבידב ליפסקר מהמחלקה לספרות עם ישראל באוניברסיטת בר-אילן על ספרו 'מחשבות על עגנון' ולד"ר רחל אלבק-גדרון מהמחלקה לספרות עם ישראל באוניברסיטת בר-אילן על ספרה 'השלישי האפשרי: מחקר מונוגרפי על עבודתו של יואל הופמן'.

  הפרס יוענק בט"ו באייר (11.5.17) במסגרת טקס חגיגי במכללת לוינסקי לחינוך. 
   

  על ספרה של ד"ר רחל אלבק-גדרון נכתב:

  הפרוזה השירית של הסופר יואל הופמן מתמיהה את קוראי הספרות העברית כבר עשרים וחמש שנה. היא מפליאה בחידתיות של עלילותיה המוסוות; בהומור שהיא מייבאת מהמזרח הרחוק ומספרות הנונסנס האנגלי; ובלשונה, שלהגיונה המומצא אין דומה בספרות העברית.

  חוקרת הספרות רחל אלבק-גדרון מדובבת את הפרוזה הזו בקול ביקורתי המיוחד לה, באופן שהופך את חידת הופמן לשאלה עיונית מרתקת, ובעיקר לתובנה חדשה לסוג חדש ומומצא זה של פרוזה עברית פוסטמודרנית שאפשר, בעקבות המחקר בספר, לכנותה עתה: ''הופנית''. בשבעת פרקיו משוחח הספר בלשון ביקורתית משוכללת עם שפות הסיפור השונות שהפרוזה של הופמן ''משתמשת'' בהן: לשון השירה, חידות הקואן ומכתמי הזן, שפת התצלום המצוטט וסיפורי העלילה של גיבורי הופמן.

  זהו ספר ביקורת המעורר את קוראיו להמציא לעצמם, אף הם, שפת קריאה משל עצמם ביצירותיו של אחד הסופרים המעוררים ביותר בספרות העברית של זמננו.

  על ספרו של פרופ' אבידב ליפסקר נכתב:

  בספרו של אבידֹב ליפסקר 'מחשבות על עגנון' שמונה פרקי-מחקר, אשר כל אחד מהם משחזר את הממשות ההיסטורית, ואולי הארכיאולוגית, של זמן 'ועד ארבע ארצות', זה אשר עגנון מבכה את אובדנו, אך עדיין הוא חש כי הוא אוחז בשוליו המתפוררים כאילו כדי למָשכוֹ ולהביאו אל ההווה שלו עצמו ככותבו האולטימטיבי. כל אחד מפרקי הספר  מתאר 'אֶלֶגיה קטלוגית' שעגנון מבקש להעמיד, על אביזריה של הממשות הגוועת הזו: כיליונם של חפציהָ, של חדריהָ העזובים ובמיוחד של ספריה ולמדניה המפוארים שמלאכת ההנחלה של העבר הטקסטואלי הופקדה בידם, וניטלה מהם לפתע בגזירה היסטורית שלא יכלו לעמוד בפניה.

  לעתיד ייצאו לאור כרכים נוספים של פרופ' ליפסקר שייקראו 'מחשבות על עגנון'. הכרך השני בסדרה זו מצוי בימים אלה בהליכי הכנה סופיים לדפוס בהוצאת אוניברסיטת בר-אילן. 

  הפרס ע"ש ס' יזהר מוענק השנה בציון מאה שנה להולדתו של הסופר - מגדולי הסופרים בישראל ומרצה בכיר ואהוד במכללת לוינסקי. ס.יזהר זכה בפרס א.מ.ת לספרות ובפרס ישראל לספרות.

  פרטים נוספים אודות הטקס.