חדשות בר-אילן

משרד הדוברות טל': 03-531-8121 פקס: 03-738-4079 Spokesman.Office@mail.biu.ac.il
 • ד

  ד"ר מעיין ז`יטומירסקי-גפת, המחלקה ללימודי מידע, אוניברסיטת בר-אילן

  מחקר חדש של ד"ר מעיין ז'יטומירסקי-גפת ומאיה בלאו מהמחלקה ללימודי מידע בודק את תופעת ההתמכרות לטלפונים החכמים

  תאריך: 2017-03-19 שעה: 9:56

  ד"ר מעיין ז'יטומירסקי-גפת ומאיה בלאו מהמחלקה ללימודי מידע פיתחו מודל לניבוי גורמי ההשפעה של תופעת ההתמכרות לטלפונים החכמים בפרספקטיבה הבין-דורית. "לצד היתרונות שיש לטלפונים החכמים", מסבירה ד"ר ז'יטומירסקי-גפת, "מחקרים אחרונים מראים שלטכנולוגיה הזו יש גם השפעה שלילית על התנהגות המשתמשים ועל בריאותם הנפשית". ההשפעות השליליות הן, למשל, מצוקה וחוסר תפקוד עקב שימוש יתר בטלפון החכם, עייפות וחוסר ריכוז, בעיות פיזיות, פסיכולוגיות, כלכליות וחברתיות ופגיעה באיזון בין יחסי חיים-עבודה. בספרות המדעית שימוש בעייתי או התמכרותי בטלפון החכם שויך לקטגוריה של התמכרויות התנהגותיות המתבטאת בחוסר יכולת להגביל את ההתנהגות למרות השפעותיה ההרסניות על התפקוד של המשתמש. נכון לשנת 2015 ישראל ממוקמת במקום השלישי בעולם באחוז המשתמשים בטלפונים החכמים, לפני ארה"ב וכל מדינות אירופה.

  רוב המחקרים על ההתמכרות לטלפון החכם התבססו על סטודנטים כאוכלוסיית המדגם ששייכים לדור ה Y (Millenials). לכן מטרת מחקרנו היתה לבחון בצורה ממוקדת ומעמיקה את ההבדלים בין הדורות בקשר למידת ההתמכרות לטלפון החכם וכן לבדוק האם גורמים שונים הם בעלי השפעה על דורות שונים בהקשר הזה. לשם כך, הגדרנו מדד מצומצם וממוקד למדידת ההתמכרות לטלפון החכם. בדקנו גורמים אישיותיים ,משך זמן השימוש היומי בטלפון, את הלחץ של הסביבה החברתית כגורם המשפיע על השימוש הבעייתי בטלפונים חכמים, רווחים רגשיים וכן את הגורם של צרכנות מידע בטלפון החכם דרך שימוש באפליקציות השונות (חברתיות, אינפורמטיביות ובידוריות).

  מעל 200 נבדקים בישראל בגילאים ורקעים מקצועיים שונים ענו על השאלון ותשובותיהם נותחו סטטיסטית על מנת לגלות את הגורמים המובהקים ביותר שיכולים לנבא התנהגות בעייתית. הנבדקים חולקו ל3 דורות, דור ה- X (ילידי שנות ה60 וה70), דור הY  (ילידי שנות ה80 עד 2000) "דור המעבר" שנחשף לטלפונים ניידים  בגיל הנעורים אך לא בילדות, ודור הZ (ילידי שנות האלפיים) שנחשף לטלפונים ניידים וחכמים מילדות.

  הממצא המרכזי של המחקר הוא שהשפעת הגיל על התנהגות התמכרותית אינה עקבית  ובאופן מפתיע, דור הY היה הדור בעל מידת ההתמכרות הגבוהה ביותר ודור הX, כצפוי, נמצא כבעל מידת ההתמכרות הנמוכה ביותר. עבור הדורות הצעירים הרווח הרגשי מהשימוש בסמארטפון היה גבוה יותר במובהק מהדור המבוגר. עבור דור הZ  בלבד אפליקציית וואטסאפ תרמה גם היא משמעותית למידת ההתמכרות.

  מעניין לציין כי בניגוד למחקר קודם, משחקים ואפליקציות של מסחר אלקטרוני לא נמצאו כגורמים להתמכרות והשימוש בהם היה מועט יחסית בכל הדורות. "כל הממצאים הללו מובילים אותנו למסקנה כי התוכן, המידע והטכנולוגיה, פחות משמעותיים ופחות גורמים להתמכרות של המשתמשים, אלא התנהגות האנשים סביב הנבדק והלחץ שהם מפעילים עליו ביחס לשימוש בטלפון החכם וכן רווחים רגשיים - הם הגורמים הממכרים ביותר בהקשר של הטלפון החכם", אומרת ד"ר מעיין ז'יטומירסקי-גפת.