הספריה המרכזית באוניברסיטת בר-אילן מציגה: דיוקן וספר -- תערוכת דיוקנאות רבנים של לטינובסקי | אוניברסיטת בר-אילן
Whatsapp Facebook Instagram Twitter Linkedin Flicker Youtube

חדשות בר-אילן

משרד הדוברות טל': 03-531-8121 פקס: 03-738-4079 Spokesman.Office@mail.biu.ac.il
 • מימין: הגב' תמי וקיל; פרופ' שרה ברוכסון ומר דוד בן נעים ורעייתו רונית

  הספריה המרכזית באוניברסיטת בר-אילן מציגה: "דיוקן וספר" -- תערוכת דיוקנאות רבנים של לטינובסקי

  תאריך: 2010-05-17 שעה: 16:39

  תערוכת דיוקנאות של רבנים ותצוגת ספרים מפרי עטם נפתחה באולם התערוכות של הספריה המרכזית באוניברסיטת בר-אילן. התערוכה, המציגה ציורים פרי מכחולו של הצייר פנחס ליטינובסקי, תוצג עד לתאריך 30 ביוני, 2010, והיא התערוכה החותמת לשנה זו.

  פרופ' שפרה ברוכסון, יו"ר ועדת התערוכות, שהנחתה את האירוע, הגדירה את ציוריו של ליטינובסקי כמייצגים את מאפייני העם היהודי על כל גווניו. "ליטינובסקי (1985-1894) נולד באוקריינה ולמד ב'חדר'. בעזרת מלגה למד באקדמיה לאמנות באודסה ובפטרוגרד. בשנות השלושים הרבה לשהות בפריס, שם הושפע מעבודותיהם של מאטיס, פיקאסו וציירים יהודיים. ציורי הדיוקנאות הפכו לכרטיס הביקור שלו".

  אוצר התערוכה, מר דוד בן-נעים, שבתפקידו באוניברסיטה הוא אוצר אוסף הספרים הנדירים וכתבי היד במערך המידע והספריות, ספר על הצייר. "ליטבינובסקי חי מעל ל-90 שנה, עבר מהציור הריאליסטי לקוביזם, לאקספרסיוניזם ולמופשט. הוא לא השתייך לאף חבורת ציירים מאורגנת. האיש שצייר את דיוקנאות גדולי האומה וצייר את אותו מודל בעשרות וורייאציות (למשל בן גוריון) גדל בשטייטעל התבגר בתל אביב ובפריז אך השתקע בירושלים, בה חי עד סוף ימיו. ליטבינובסקי חי במתח המתמיד של גוף ונשמה. איש רעים להתרועע ומאידך הסתגר בביתו ופנה לצד המיסטי, לזן בודהיזם, השתמש בציוריו במושגים קבליים ואף טבל לפני שצייר. המתח הזה העסיק אותו רבות וניתן לראות את ביטוי הדימוי של רוח וגוף, למשל בציורי האיש והחמור, האישה והפרה. דמוי שהוא חוזר עליו בהרבה ציורים. ההשתוקקות לנאיבי, לילדותי לבראשיתי אף הם באים לידי ביטוי בסגנונו המופשט והאינפנטילי. בכל חייו היה במפגש מתמיד עם היהדות. אם זה בציוריו בשנות העשרים בזיקה לשאגל , בשנות השלושים בזיקה לאסכולה היהודית של פריז, בשנות החמישים בוורייציות שלו לציור הכינור, ובשנות השבעים בציורי הרבנים שאותם מצא בצילומים וציורים בספרים כמו "ספר החסידות" של הרב ד"ר אלפסי. החיבור שהוא יצר בין הצילום/ציור שבספר כמקור השראה לציור, הפוך במקרה שלי, שכן אני חיברתי בין הדיוקן לספר – הוא פרי יצירתו ורוחו של מושא הציור".


  הספרייה המרכזית מארחת מספר תערוכות במהלך השנה בנושאים מגוונים: ציורים, פסלים, צילומים, והדפסים, וכן תערוכות דידקטיות לציון אירועים מיוחדים. התערוכות מתקיימות בכניסה לספרייה המרכזית ונמשכות כחודש ימים. קהל הצופים בהן הוא מגוון וכולל סטודנטים, מרצים, חוקרים, עובדי אוניברסיטה ואורחים רבים. מיקום התערוכות נקבע עקב העובדה שאולם הכניסה שוקק חיים ודרכו עובר הקהל וכך מתאפשרת לו חוויה מעשירה נוספת.
  פרופ' שפרה ברוכסון היא יו"ר ועדת התערוכות, והגב' תמי וקיל היא מרכזת הועדה.

  צפו בתמונות מהתערוכה.