15 מרצים מצטיינים לשנת תשעו | אוניברסיטת בר-אילן

חדשות בר-אילן

משרד הדוברות טל': 03-531-8121 פקס: 03-738-4079 Spokesman.Office@mail.biu.ac.il
 • המרצים המצטיינים לשנת תשע

  המרצים המצטיינים לשנת תשע"ו באוניברסיטת בר-אילן

  15 מרצים מצטיינים לשנת תשע"ו

  תאריך: 2016-06-19 שעה: 13:24

  השבוע התקיים בבר-אילן אחד הטקסים החשובים באוניברסיטה. טקס בחירת "המרצים המצטיינים" 15 המרצים המצטיינים נבחרו בידי ועדה מיוחדת המורכבת, ברובה, ממרצים מצטיינים משנים קודמות. הנבחרים קיבלו את הציונים הגבוהים ביותר בהערכות הסטודנטים וזכו להמלצות מהדיקנים ומראשי המחלקות על איכות הוראה גבוהה במיוחד: ד"ר שרה אופנברג (אמנות יהודית): ד"ר יעל אידיסיס (קרימינולוגיה): ד"ר אריה-לב גרוזמן (כימיה), ד"ר מתן דנינו (פיסיקה): ד"ר אורי יצקר (רפואה): ד"ר ליאור לקס (אנגלית): פרופ' גרי ד.מול (תרבות צרפת): ד"ר אורנית ספקטור-לוי (חינוך): פרופ' אבי פאר (פיסיקה): גב' לואי פולב (מתמטיקה): ד"ר לילך רוזנברג-פרידמן (לימודי א"י וארכיאולוגיה): ד"ר אסף רינות (מתמטיקה): ד"ר שרון שטרית ששון (ערבית): ד"ר עידית פינקלשטיין (חינוך): פרופ' אלכס פיש (הנדסה).

  לצד המרצים, נבחרו שתי המחלקות המצטיינות. המחלקות למוסיקה ולקרימינולוגיה. עוד שתי מחלקות זכו בציון לשבח: ביה"ס לעבודה סוציאלית, המחלקות לתרגום.

  פרופ' אמנון אלבק, סגן הרקטור, הנחה את הטקס, ואמר: "ההוקרה היא לאדם שהולך עם ערכיו גם כשהלחצים מסביב שכרוכים בקידום האקדמי אינם פשוטים".

  על קידום ההוראה באוניברסיטה, אמר פרופ' אלבק "לשכת הרקטור ולשכת סגן הרקטור, עושים מאמצים גדולים לקידום ההוראה ומעודדים שימוש באמצעי הוראה חדשניים ובתוכם 'המרכז לקידום הוראה', שבראשה עומדת ד"ר יהודית אורבך ".

  הרב פרופ' דניאל הרשקוביץ, נשיא האוניברסיטה, אמר בטקס: "רבי משה פיינשטיין בספרו "דרש משה" על התורה (פרשת אמור) מדבר על ההבחנה בין "אמירה" (קל ורך) לבין "דבור" (קשה), כל המתעסקים בחינוך ובלמוד התורה, … צריך כל אחד מהם לקבל באהבה ובשמחה כמו שהוא דבר נוח וקל … ואם אינו דבר קל לפניו – יותר טוב שלא יעסוק בחינוך, כי אינו ראוי לזה".

  פרופ' מרים פאוסט, רקטור האוניברסיטה, אמרה: "בהרצאה פרונטלית בכיתה יש הקניית חשיבה אחרת, הסתכלות אחרת על המציאות ולא רק מסירת הידע. שינוי דפוסי חשיבה היא כשנותנתים לחברה הישראלית והכללית חשיבה משודרגת, אחרת. אדם שיפגוש בחייו מרצה מצטיין אחד או שניים אז שפר עליו מזלו".

  ד"ר יהודית אורבך, ראש המרכז לקידום ההוראה, הציגה את תהליך הבחירה במרצים המצטיינים ובמחלקות המצטיינות. ד"ר אורבך, העומדת בפני פרישה, ציינה כי זהו לה הטקס האחרון בתפקיד ובקשה לומר מילות פרידה:

  "הייתה לי זכות ענקית לעמוד בראש המרכז הראשון לקידום הוראה שנפתח בבר אילן. במסגרת תפקידי ניסיתי לעשות ככל יכולתי כדי  לקדם את ההוראה, בראש ובראשונה לטובת הסטודנטים שזכאים לרמת הוראה מיטבית, ולא פחות מכך לטובת  המערכת והמרצים. תכופות מואשמים המרצים, שבשל תכתיבים שמאלצים  אותם להשקיע במחקר כדי להתקדם  באקדמיה, הם לא משקיעים בהוראה, והתוצאה בהתאם. אבל נוכחתי לדעת שיש בקרב המרצים צמא אדיר להתקדם גם בתחום ההוראה וללמוד על דרכים לשיפור ההוראה. כל עת שהודענו על פתיחת סדנה, אם זה בנושאי בניית בחינות, מוטיבציה, משמעת בכתה, הכנת מצגות וכיו"ב, נאלצנו לסגור ההרשמה תוך יום- יומיים בגלל עודפי ביקוש, לדאבון לב המעוניינים הרבים.

  הכנסים השנתיים שערכנו זכו לתהודה גדולה, ושמשו לעתים קרובות כפלטפורמות לדיונים בבמות נכבדות אחרות (כגון , כתב העת "הוראה באקדמיה", שהקדיש גיליון שלם לכנס שלנו בנושא מצוינות בהוראה ובמחקר , מבקר המדינה שבקש לשמוע את מסקנותינו מכנס בנושא  פלגיאריזם ועוד).

   השתתפנו בעריכת "סקר שביעות רצון מהוראה"  ובבניית  המפרט לבחירת המרצה המצטיין, ועוד כהנה וכהנה.

   בכל זכינו לשיתוף פעולה מלא  של הרקטור  ושל סגן הרקטור ולשכותיהם.  אני רוצה להודות לפרופ' חיים טייטלבאום, שכסגן רקטור, הפקיד בידיי את התפקיד ואח"כ כרקטור תמך במרכז ובי, לפרופ' מרים פאוסט שאף היא, קודם כסגן רקטור, ואח"כ כרקטור הפגינה ענין, תמיכה ועידוד, ולפרופ' אמנון אלבק סגן הרקטור שדלתו ואוזנו תמיד פתוחות לכל בקשה והצעה. תודה לכולם על התמיכה, העידוד, האמון המשאבים שלהם זכיתי לאורך כל הדרך. 

   תודה למרצים ששיתפו פעולה ונתנו  משובים והדהוד לפעולותינו ולמרצים המצטיינים שמשמשים מופת להוראה טובה, שכמותה אנחנו מבקשים להקנות לכל.

  אחרונים וחביבים ביותר: גלעד , עוזרי הנאמן; יפעת, תאיר, ודן, ולפני כן יעל שפיגל המקסימה, אנשי לשכת סגן הרקטור שהקדישו לפרויקט הזה מזמנם, מרצם ובעיקר ליבם, ועבדו במסירות ללא גבול לקידום החזון של שיפור ההוראה באוניברסיטת בר אילן.

   מלה אחרונה לקרן גולדפראד שמחליפה אותי בתפקיד ראש המרכז: אמנון לא יכול היה לעשות בחירה מוצלחת יותר. אני בטוחה, קרן, שתיקחי את המרכז לכיוונים חדשים וכמו שאומרים הצעירים " תעופי על עצמך".  עלי והצליחי! הרבה תודה לכולם. להתראות".

  בשם המצטיינים מסגל הבכיר נשאה דברים ד"ר יעל אידיסיס: " מה הופך מורה למורה טוב, או למורה מצטיין,

  בראש ובראשונה נחוצה אנושיות ואהבת אדם, מבלי זאת לא ניתן לגשת למלאכת ההוראה. לצד זאת יש חשיבות רבה לנדיבות מצדנו כלפי תלמידינו, עלינו לתת את עצמנו ומעצמנו למען התלמיד. אך לא די באהבת אדם ובנדיבות, על המורה לאתגר את תלמידיו, לעורר בהם סקרנות ולעודד את החשיבה היצירתית שלהם. חשוב לאפשר לתלמידים לחשוב אחרת, לדעת לשאול שאלות ולא למהר במתן תשובות, להפוך סימני קריאה לסימני שאלה, להרהר, להיות ספקנים וביקורתיים".

  הרב שלמה שפר, רב הקמפוס, ברך: "בכל לימוד שאדם עושה יש את ה'כאן ועכשיו' ויש את ה 'מעבר'. אדם נוגע מעבר לחומר הנלמד, למדע העצום ולעולם היפה והנהדר שבו אנו חיים. תפקיד המרצה הוא לקחת אותך גבוה ובשביל זה צריך גם להגיע לנמוך מבין התלמידים".

  יו"ר אגודת הסטודנטים, אדם ארבל, הפתיע את הקהל, כשביקש לברך בשם הסטודנטים, ואמר: "ר' אלעזר בן ערך דבר על לב טוב ואת זה יש בכם, המרצים המצטיינים שלנו. האכפתיות, האהבה, ההשראה והרצון לתת לסטודנטים ניכרים בכם והתמזל מזלינו ללמוד אצלכם.

   

  לכבוד המצטיינים הוקרן סרטון ובו "המרצים המצטיינים מדברים על: תכונה ההופכת "מרצה" ל"מרצה מצטיין"  הסרט הופק ביחידה לטלויזיה ולמולטימדיה של הפקולטה למדעי החברה, בניהולו של אמיר בן-דוד. ערכה: מיכל שמולי. גרפיקה: חגית וינברג. להקת "בעלמא" הופיעה בחלק האמנותי.

   

  ואלו הם המרצים המצטיינים והנימוקים לבחירתם:

   

  ד"ר שרה אופנברג (אמנות יהודית):

  מדברי ראש המחלקה: ד"ר אופנברג נוטלת חלק פעיל ומגלה יוזמה בפעילות המחלקתית והאקדמית. ד"ר אופנברג מלמדת אמנות ימי הביניים, תקופה המוכרת פחות לבוגרי בתי הספר בארץ והיא מצליחה לחבב את התכנים על תלמידיה. ד"ר אופנברג בעלת אופקים רחבים וחובקי תרבות חזותית ויהודית והיא מקרבת את הסטודנטים לנכסי המורשת התרבותית – היהודית והכללית. בפעילותה הענפה תורמת ד"ר אופנברג למוניטין של המחלקה בקהילות האקדמיות בארץ ובעולם והופכת את הסטודנטים של המחלקה לקהילה אקדמית מגובשת ופעילה.

   

  מדברי הסטודנטים: מרצה מעניינת, רבת קסם ויוצרת ענין... יודעת למשוך את תשומת לב הסטודנטים גם כשמדובר  בחומר לימודי פחות מעניין.. נהניתי מאד מאד.. הקורס מעניין ומסודר..ד"ר שרה נחמדה מאד ופנויה לסטודנטים..מרצה שמחה ומקרינה אהבה למקצוע ומחוייבות ללמידה.. מאד נלהבת מהנושא, ממש מידבק! במילה אחת: מרצה מ-ד-ה-י-מ-ה-!!!

   

  ד"ר יעל אידיסיס (קרימינולוגיה):

  מדברי ראש המחלקה: יעל חברת מחלקה מרכזית הנכונה לכל מאמץ. לבבית, אנושית ורגישה לחבריה במחלקה (כמו לתלמידיה).

  מדברי הסטודנטים: המרצה מגלה איכפתיות הן בשיעור והן מחוצה לו... יכולת נפלאה להעביר תכנים מורכבים כאילו היו סיפור...ניכר ידע רב בתחום ודוגמאות רבות מחיי השטח..


  ד"ר אריה-לב גרוזמן (כימיה):

  מדברי ראש המחלקה: ד"ר גרוזמן מעורב מאד במחלקה ושותף למספר פרוייקטים עם מרצים אחרים. הוא מעורה בתכניות הלימודים ובחיי החברה של המחלקה ואהוד מאד על הסטודנטים.

  מדברי הסטודנטים: מעניין ומצחיק...מאד כיף להגיע לשיעורים שלו...קשוב לשאלות...מצליח לפשט הכל...קשוב ורציני...מצליח לפשט הכל...גורם לסטודנטים להתאהב בחומר..

  מר מתן דנינו (פיסיקה):

  מדברי ראש המחלקה: מתן מעורב בבחירת הנושאים הנלמדים בקורסים בהם הוא שותף. מתן גם פיתח מערכת מיחשוב חדשה לטובת הסטודנטים בקורסים אותם הוא מלמד.

  מדברי הסטודנטים: ברור..שולט בחומר...קשוב..מתרגל מעולה, מקצועי...מתרגל נהדר...מסביר בסבלנות...

  ד"ר אורי יצקר (רפואה):

  מדברי הדיקן: ד"ר יצקר הינו רופא מעולה. משמש דוגמא אישית ומודל לחיקוי לסטודנטים שלו. הוא מלמד באוירה נעימה וחיובית והסטודנטים מלאי תשבחות.

  מדברי הסטודנטים: אדם מדהים...גורם לך להתאהב בפסיכיאטריה...מעביר הרצאות בצורה נעימה ודידקטית...ראש פתוח.. מרצה יוצא מן הכלל.. רופא מצויין ואדם טוב...

  ד"ר ליאור לקס (אנגלית):

  מדברי ראש המחלקה: ד"ר ליאור לקס הוא מרצה בחסד. הוא בעל יכולת מדהימה להעביר כל נושא באופן פשוט וברור. ד"ר לקס מנחה סטודנטים ללימודים מתקדמים במסירות ובהקפדה על סטנדרטים גבוהים.

  מדברי הסטודנטים: ליאור לקס הוא מרצה מדהים!!..מספר 1 !!...אין על הפרופסור הזה – אני רוצה להיות בדיוק כמוהו!!... העברת החומר ברורה, יסודית ומדוייקת... אם הוא לא יזכה במרצה מצטיין – מי כן?...

  פרופ' גרי ד.מול (תרבות צרפת):

  מדברי ראש המחלקה: פרופ' מול חוקר מצטיין, בעל ידע נרחב בתחומים שונים. פרופ' מול מנחה מבוקש לתארים מתקדמים והעמיד דורות של מאסטרנטים ודוקטורנטים. יש לו היכולת לעורר בתלמידיו את הסקרנות והתיאבון למחקר.

  מדברי הסטודנטים: רצינו לציין בפניכם את פרופסור גארי מול כמרצה יוצא דופן, אשר הופך כל נושא ל"חלון" מעניין... לפרופסור מול ישנה דדקטיקה מעניינת ורחבת יריעה,.אין כל רגע משעמם או בלתי מפרה בשיעור שלו...אני מצפה כל שנה לקורס הבא ובטוחה  שאלמד נושא חדש באופן מרתק....

  ד"ר אורנית ספקטור-לוי (חינוך):

  מדברי ראש ביה"ס: ד"ר ספקטור-לוי חברה בוועדה להשבחת תהליכי ההוראה והלמידה בביה"ס ומשתתפת פעילה בפורום סגל צעיר. לד"ר ספקטור-לוי יחסי רעות וכבוד ההדי תוך שיתוף פעולה מקצועי.

  מדברי הסטודנטים: מרצה מאד נעימה, חכמה ומעניינת.. קשובה מאד...אישיות נהדרת, סבלנית ומאירת פנים.. מעבירה את השיעורים באופן מרתק ואינטראקטיבי..

  פרופ' אבי פאר (פיסיקה):

  מדברי ראש המחלקה: נדירים המקרים בהם הצטרפות של חבר סגל חדש מביאה איתה תנופה אדירה למחלקה בהוראה ובמחקר. כזה הוא המקרה עם פרופ' פאר. פרופ' פאר משתף פעולה עם מרצים מהארץ ומחו"ל במחקריו. הוא שותף בוועדות מינויים ובוועדה לחלוקת מלגות הצטיינות של מרכז הננו.

  מדברי הסטודנטים: מעולה, מעולה, מעולה...כבוד גדול לשבת אצלך בכיתה!..מרצה כמו שמרצה צריך להיות..

  גב' לואי פולב (מתמטיקה):

  מדברי ראש המחלקה: גב' פולב היתה מאז ומתמיד מתרגלת מצטיינת. זו הפעם השניה שהיא נבחרת. היא מציבה לעצמה דרישות שאף מתרגל לא יכול לעמוד בהן וכשתרגלה בקורס שלי העבודה איתה היתה חוויה יוצאת דופן.

  מדברי הסטודנטים: מרצה מעולה..הלואי כל המרצים היו מגיעים בגישה שלה לשיעורים..

  ד"ר לילך רוזנברג-פרידמן (לימודי א"י וארכיאולוגיה):

  מדברי ראש המחלקה: ד"ר רוזנברג מרצה מרתקת המשתמשת במגוון שיטות הוראה בכיתה ובסיורים ומציגה חומר עדכני וחדשני.  זוכה באופן עקבי לציונים הגבוהים ביותר במשובי הסטודנטים, בכל הקורסים ובכל הפרמטרים.

   

  מדברי הסטודנטים: מרצה מעניינת מאד... מעבירה את השיעור בצורה רלוונטית לימינו ובהתלהבות רבה..זמינה ומלווה צמוד את כתיבת העבודות...

  ד"ר אסף רינות (מתמטיקה):

  מדברי ראש המחלקה: ד"ר רינות חבר בוועדת ההוראה המחלקתית. כל אחד מן הקורסים שלו ייחודי בדרכו. הוא אהוד על התלמידים מכל התארים.

   

  מדברי הסטודנטים: הוא מרצה נהדר..עוזר וזמין...קשוב..הוא לגמרי חש את הכיתה..תמיד מחייך ומאיר פנים לסטודנטים..

  ד"ר שרון שטרית ששון (ערבית):

  מדברי ראש המחלקה: ד"ר שטרית ששון אחת המרצות האהודות ביותר במחלקה לערבית. הקורסים אותם היא מלמדת מחייבים לא רק היכרות מעמיקה של דקויות השפה, אלא גם יכולות דידקטיות גבוהות ביותר. ד"ר שטרית ששון מרצה סבלנית ביותר וקשובה לתלמידיה.

  מדברי הסטודנטים: נעימה לתלמידים...מרצה מצויינת...רמת הוראה יוצאת מן הכלל....קשובה לתלמידים...הופכת את השפה (הקשה...) לחווית לימוד והבנת השפה..מרצה מאד חרוצה..

  ד"ר עידית פינקלשטיין (חינוך):

  מדברי ראש המחלקה: ד"ר פינקלשטיין מעורבת בבניית תכנית הלימודים בתואר השני בייעוץ חינוכי במכללה החרדית בירושלים. מעניקה יחס מיוחד לסטודנטים, תוך ליווי אישי במסגרת התואר. מלמדת קורסים ברמה גבוהה, באופן מעורר חקרנות, יצירתיות ואתגר. מדברי הסטודנטים: הבנייה מדהימה...רטוריקה מצויינת..מרצה נהדרת...

   פרופ' אלכס פיש (הנדסה):

  מדברי הדיקן: פרופ' פיש הפך את מסלול הלימודים במיקרו-אלקטרוניקה על פניו והוא נחשב למסלול המוביל מסוגו בארץ. ההפיכה נעשתה בפחות משלש שנים! הוא זוכה למשובי הוראה גבוהים ומחמיאים בעקביות

  מדברי הסטודנטים: מרצה מעולה ומעניין...פרופ' פיש הוא פשוט נפלא...כיף להגיע לשיעור...מרצה נפלא...בנאדם נחמד..רצינות והתאמה מלאה בין התרגולים להרצאות...סוחף ומלהיב..