פרופ' רונית שריד - על הקורונה מנקודת מבט אישית

פרופ' רונית שריד - על הקורונה מנקודת מבט אישית

8/03/2020 | פרופ' רונית שריד – על הקורונה מנקודת מבט אישית

פרופ' רונית שריד, מהפקולטה למדעי החיים בבר-אילן, מדברת על הקורונה מנקודת מבטה האישית כחוקרת נגיפים.

לעסוק במדע פרושו לחוש תשוקה לדעת יותר, להבין יותר ולנסות למצוא מענה לשאלות שטרם נמצאו להן תשובות ולעיתים אפילו לא נשאלו עדיין. לעסוק במדע זה להתאהב במושא המחקר שלך ולנסות להבין אותו טוב יותר. כך, שנים ארוכות אני מנסה להבין את עולם הנגיפים ואת התבונה שמאפשרת להם לשרוד בעולם החי למרות היותם חלקיקים זעירים של חומר הכולל מידע גנטי מצומצם, מספר קטן של חלבונים ולעיתים מעטפת שומנית.

בניסיון להבין את עולם הנגיפים אני מועדת לעיתים ומעניקה להם תכונות אנושיות של תחכום, כוונות, תחרותיות ודחף להצלחה כאשר בפועל הם שורדים תהליכי ברירה שכופים עליהם להשתנות וגורמים לעולם החי ובני האדם בתוכם, לעבור שינויים גם ברמה הגנטית.

שאלות רבת עולות לגבי ההתפרצות האחרונה של COVID-19 ועל רבות מהן אין עדיין תשובות. אין לנו עדיין חיסון נגד הנגיף, אין תכשירים ייעודיים לטיפול בנדבקים במחלה וגם חסר לנו ידע על אודות המאפיינים שלו.

הדרך להתמודד עם המצב הזה כחוקרת, היא לבחון אירועים דומים של התפרצות מחלות שהתרחשו בעבר, ללמוד על נגיפים דומים לנגיף הקורונה ולעקוב אחר הפרסומים המדעיים העדכניים שמספרם גדל בימים אלו ויש בהם משום צבירת ידע.

ניתן גם להיעזר במודלים שונים שמנסים להכין תחזיות אך בהיעדר מידע מספק חלק מהפרמטרים שבמודלים אינם תקפים. כך לדוגמה, ה- COVID-19 הוא נגיף בעל מעטפת שומנית שאמורה להיות רגישה לתנאי יובש, חום וממסים אורגניים. לכן, אנו מניחים ומייחלים שככל שנתקרב לעונת הקיץ יתפתחו תנאים שיקטינו את יכולת הנגיף לנוע בטיפות באוויר. יחד עם זאת, הנחה זו מבוססת על נגיפים דומים ועל ניסויים שנערכו במעבדות אך במבחן המציאות התרחיש יכול להיות שונה.

דוגמה נוספת, איננו יודעים בשלב זה מה שיעור ההדבקה בילדים וצעירים שאינם מפתחים תסמיני מחלה. אם שיעור זה גבוה הרי שהחשיפה לנגיף עשויה להביא דווקא להתפתחות חסינות רחבה יותר של הציבור, שתיצור הגנה מפני התפשטות הנגיף.

לסיכום, אי-וודאות היא ההגדרה הרחבה ביותר שלתחושתי מאפיינת ימים אלו. במצב כזה הדרך הטובה ביותר מבחינתי היא ללמוד יותר, לקרוא את ההודעות באופן ביקורתי ולאור ההיסטוריה והידע שמצוי ברשותנו לנקוט באמצעי הזהירות המומלצים ובראש ובראשונה בשלב זה ריחוק חברתי. 

פרופ' רונית שריד – על הקורונה מנקודת מבט אישית

תאריך עדכון אחרון: 18/03/2020

\n