מדע על הבר-אילן

מדע על הבר-אילן

מדע על הבר-אילן

לוח זמנים אקדמי

  מפת הקמפוס

 שירותים בקמפוס

הוויי הקמפוס

תחבורה וחנייה

מדע על הבר-אילן היא סדרת הרצאות במגוון נושאים המוגשים בגובה העיניים מפי מיטב החוקרים והמרצים של אוניברסיטת בר-אילן.

ההרצאות מתקיימות בימי שלישי בקפה גרג בקמפוס בשעה 20:00.

סדרה 4 | נשים ונשיות

26 פברואר | הופעה מול קהל – הרצאה וסדנה חווייתית

26 פברואר | אמנות ההופעה מול קהל בראייה מגדרית

במהלך החיים אנו נפגשים לא פעם בהזדמנויות להתקדמות בארגון שבו אנו עובדים וגם מחוצה לו, ולא תמיד בטוחים מהי הדרך הטובה והיעילה ביותר להעביר את המסר שלנו. איך מחזקים את "שריר האומץ"? ואיך אומרים 'כן' להזדמנויות? הרצאתה של מישל שטיין טיר, מומחית לרטוריקה פוליטית וחוקרת תקשורת, תעסוק בהבדלים שקיימים בין המינים בכל הנוגע להופעה מול קהל במטרה לפתח מודעות לתבניות התנהגות, שלנו ושל השותפים שלנו לתהליכי התקשורת. כמו כן, תתקיים בערב גם סדנה מעשית שתעניק למשתתפים כלים יישומים לשדרוג היכולות הרטוריות שלהם ולחיזוק העוצמות הפנימיות שלהם.

שטיין טיר, מרצה בבית הספר לתקשורת בבר-אילן ובמוסדות אקדמיים נוספים, פיתחה את תיאוריית ספקטרום האינטליגנציות הרטוריות, לזיהוי תבניות התנהגות רטוריות-קוגניטיביות. היא ייסדה את אקדמיית SHE SPEAKS המסמיכה נשים באמנות הרטוריקה וההופעה מול קהל ומצלמה. והיא שותפה מייסדת ב-SUPERSONAS, המעודדת נשים להופיע ולהשמיע את קולן באומץ על כל במות החיים.

להרשמה ולרכישת כרטיסים >>

5 במרץ | קונפליקט תפקידים בין משפחה לעבודה

5 במרץ | עובדות או אבודות? החלום לשילוב נכון בין קריירה ובית

משפחות של שני מפרנסים הן מאפיין בולט בתקופתנו, וכך גם קונפליקט התפקידים - הרצון להצטיין בקריירה מול הצורך לענות על צרכי הבית. אך בעוד שבעבר התפישה הרווחת הייתה שחווית הקונפליקט, היא נחלתן הבלעדית כמעט של אימהות צעירות, הרי שכיום מחקרים מראים שאנשים עובדים, גברים ונשים כאחד  מתנסים במתח זה במצבים שונים, לאורך כל מעגל החיים.

הרצאתה של פרופ' ליאת קוליק מבית הספר לעבודה סוציאלית בבר-אילן תעסוק בהכרת קונפליקט התפקידים על היבטיו השונים, ותציג דרכים שפיתחו אנשי מקצוע בתחום הרווחה להתמודדות עם רמת המתח שהוא גורם, במטרה להביא לרווחה ולשפר את איכות החיים.

פרופ' קוליק חוקרת בתחומי הפסיכולוגיה והסוציולוגיה את קשרי הגומלין בין העבודה למשפחה. מחקרה עוסק במתחים המתפתחים בין מערכות הקריירה והבית, בקרב גברים ונשים בתקופות שונות לאורך מעגל החיים, וכן בשיטות לטפל במתחים אלו בתרבויות השונות בישראל.

להרשמה ולרכישת כרטיסים >>

12 במרץ | אישה למטבח, גבר למוסך – סטריאוטיפ מגדרי בפרסום

12 במרץ | תנור לאישה, רכב לגבר - עושים סוף לסטראוטיפים בפרסום

מדוע המשווקים משתמשים בייצוגים נשיים כשהם מפרסמים מוצרי מטבח, ובייצוגים גבריים כשהם מפרסמים כלי רכב? האם משווקים שפונים לנשים במסר שמתמקד בחוויה וברגש ולגברים במסר שמתמקד בביצועי המוצר או במחירו מצליחים יותר במכירת המוצרים? הרצאתה של ד"ר ענב פרידמן מבית הספר למנהל עסקים בבר-אילן תעסוק בשאלה האם באמת לגברים ולנשים יש שיקולים סטראוטיפיים כשהם בוחרים מוצרים. בהרצאה ייבחנו התאוריות השונות וכן יוצגו ההשלכות של תוצאות המחקרים בנושא זה, ברמה העסקית והחברתית.

ד"ר ענב פרידמן, חוקרת שיווק, פמיניסטית, שימשה כמרצה אורחת באוניברסיטת Ca Foscari בוונציה. תחומי המחקר שלה מגוונים ועוסקים בין היתר בחקר הבדלים מגדריים בתהליכי בחירת מוצרים ושירותים ובשיווק חברתי (קידום התנהגויות שהן לטובת החברה).

להרשמה ולרכישת כרטיסים >>

19 במרץ | סיפורן של שבויות מלחמת העצמאות

19 במרץ | נשים בחזית - סיפורן של 96 הלוחמות, שבויות מלחמת העצמאות

החשש מנפילת חיילות בשבי האויב, הוא טיעון מרכזי בשיח, הנמשך זה שנים בחברה הישראלית על מקומן, תפקודן ומעמדן של נשים בצה"ל. הבחנה המגדרית בנוגע לנפילה בשבי, מייחסת חוויה שונה לשבויים ולשבויות ומניבה גם יחס שונה של החֵברה כלפי כל אחד מהמינים בהקשר זה. לא רבים זוכרים, אך חשש זה, כבר ארע בעבר כש-96 לוחמות נפלו בשבי הירדני המצרי והסורי בתקופת מלחמת העצמאות. בהרצאה תציג פרופ' לילך רוזנברג-פרידמן את סיפורן העלום של השבויות, ותדון בחוויית השבי שלהן ובתפיסות שליוו אותה, מרגע הכניעה, דרך תקופת השבי ועד השיבה הביתה. בנוסף, תעסוק ההרצאה באופן שבו התפיסות המגדריות עיצבו חווית שבי שונה לנשים ולגברים.

פרופ' רוזנברג-פרידמן, ראש המחלקה ללימודי א"י וארכיאולוגיה, היסטוריונית חברתית המתמחה בחקר נשים ומגדר בתולדות א"י במאה העשרים.

להרשמה ולרכישת כרטיסים >>
 

סדרה 5 | הכול פוליטי - בחירות 2019

26 במרץ | הבחירות בישראל מהזווית האיראנית

הבחירות בישראל מהזווית האיראנית

את מי האיראנים יעדיפו לראות זוכים בבחירות ב-9 באפריל ומדוע? מאז המהפכה האסלאמית ב-1979 הולך וגובר העניין האיראני במדינת ישראל ובכל המתרחש בה. ישראל מרתקת ומפחידה את המנהיגות האיראנית, ובמשך שנים הם מגלים עניין מיוחד בכל סימן של חיכוך ומאבק בחברה הישראלית.

הרצאתו של פרופ' זאב מגן מהמחלקה ללימודי המזרח התיכון, תעסוק בבחירות בישראל מנקודת המבט האיראנית ובפרשנות שלהם למצב הפוליטי-חברתי במדינת היהודים. פרופ' מגן, מומחה לאיראן העכשווית, לתנועות אסלאמיות רדיקליות, לסכסוך הסוני-שיעי ולהלכה המוסלמית, פרסם ספרים ומאמרים רבים בתחום. בנוסף הוא מייעץ לגופים צבאיים וממשלתיים בנוגע לאיום האיראני והיחסים עם העולם הערבי.

2 באפריל | המנדטים האבודים שמאחורי הסקרים

המנדטים האבודים שמאחורי הסקרים

הבחירות היא שעתם היפה של מכוני הסקרים. הציבור נשאל ונסקר ללא הרף ועם התקרב יומו של הבוחר גם התקשורת נסחפת ועוסקת בסקרים בקצב הולך וגובר. יחד עם זאת, ניסיון השנים האחרונות מוכיח כי הסקרים אינם משקפים את המציאות, וגם לא את תוצאות הבחירות. פרופ' אשר כהן, ראש בית הספר לתקשורת בבר-אילן, יעסוק בהרצאתו בהשפעתם המפליגה של הסקרים על הציבור ומדוע אי אפשר להסתמך עליהם כמשקפי תוצאות הבחירות.

פרופ' כהן, הוא חוקר ומרצה במחלקה למדעי המדינה ובתכניות המיוחדות לכוחות הביטחון. בנוסף הוא משמש כיו"ר וועדת מקצוע האזרחות במשרד החינוך וכעמית מחקר במכון לאסטרטגיה ציונית.

16 באפריל | יהודה ושומרון, נטל או נכס?

אחת הסוגיות הבוערות בפוליטיקה הישראלית עוסקת בשאלת מחיר השלום, וכן באפשרות להיפרדות מן הפלסטינים ולנסיגה משטחי יהודה ושומרון על בסיס קווי 67'. לדעתו של אלוף (מיל') גרשון הכהן, נסיגה כזאת, גם אם לא תכלול את גושי ההתיישבות, עלולה להציב את מדינת ישראל בסכנה קיומית.  

הכהן, שירת בצה"ל במשך ארבעים ושתיים שנים כמפקד גדוד, חטיבה, אוגדה וגיס. פיקד על חיילים בקרבות מול מצרים וסוריה. לשעבר ראש מחלקת תורה ולחימה ומפקד המכללות וכיום חוקר במרכז בגין-סאדאת (בס"א).

מחירים ורכישת כרטיסים
כרטיס יחיד - 30 שקלים, זוג כרטיסים - 50 שקלים, סטודנטים, בוגרים ועובדי האוניברסיטה - 20 שקלים לכרטיס בהצגת תעודה מתאימה בכניסה. ניתן להירשם לסדרת הרצאות או להרצאות יחיודות.

להרשמה להרצאות ולרכישת כרטיסים >>

לרשות המבקרים חניה חופשית בקמפוס מ-19:00 ותפריט בר מוזל.

לפרטים על הסדרי נגישות נא ליצור קשר במייל events.pr@biu.ac.il עד יומיים קודם ההרצאה

 

תאריך עדכון אחרון: 19/03/2019