מדע על הבר-אילן

מדע על הבר-אילן

מדע על הבר-אילן

לוח זמנים אקדמי

  מפת הקמפוס

 שירותים בקמפוס

הוויי הקמפוס

תחבורה וחנייה

מדע על הבר-אילן היא סדרת הרצאות במגוון נושאים המוגשים בגובה העיניים מפי מיטב החוקרים והמרצים של אוניברסיטת בר-אילן.

ההרצאות מתקיימות בימי שלישי בקפה גרג בקמפוס בשעה 20:00.

סדרה 1 – התגליות והמחקרים שישפרו את חיי האנושות

20 בנובמבר | תקשורת אינטרנט איך כל כך הרבה מידע מגיע כל כך רחוק?
איך התפתחו מערכות תקשורת האינטרנט במשך השנים ואיך התקדמה הטכנולוגיה עד כדי כך שהיא מאפשרת לעבד כמות עצומה של מידע, ולהעבירו למרחקים חובקי עולם? הרצאתו של פרופ' אבי צדוק מהפקולטה להנדסה, שתעסוק בהתפתחותה של תקשורת האינטרנט המבוססת על סיבים אופטיים, תנסה לתת מענה לשאלה זו ולנושאים נוספים.

פרופ' צדוק גם חוקר במכון לננוטכנולוגיה ולחומרים מתקדמים, מומחה לפוטוניקה מבוססת סיליקון, מחקר שמסייע למערכות תקשורת אופטיות מרובות מעבדים.

סיבים אופטיים

27 בנובמבר | מוליכות-על וחשיבותה לעתיד משקי האנרגיה והתחבורה
מוליכות-על היא תופעה פיזיקלית שבה החומר מאבד לחלוטין את התנגדותו החשמלית ומסוגל להוליך זרם מבלי לאבד אנרגיה. ניתן לרתום את מוליכות העל לשימושים מגוונים, כמו הגנה על מערכות חשמל, רשתות חשמליות חכמות, ריחוף מגנטי בתחבורה, רפואה ועוד שימושים שיש להם השפעה על חיי היום יום. הרצאתו של ד"ר שוקי וולפוס מהמחלקה לפיזיקה תעסוק בהתנגדות החשמלית ובשאלה כיצד יתכן שהיא נעלמת. כמו כן יידונו האפשרויות הטכנולוגיות של שימוש בתופעת מוליכות העל בתחומי האנרגיה והתחבורה ובהשפעתן על עתידנו.

ד"ר וולפוס מוביל מחקר יישומי במכון למוליכות-על, המתמקד בשילוב של מגנטיות ומוליכות-על בתחומים מגוונים. בנוסף הוא מוביל מיזמים טכנולוגיים שהתפתחו לחברות הזנק ביניהן ״גרידאון״ שבין היתר נבחרה ע״י משרד המדע להימנות עם הפיתוחים והתגליות הישראלים שהשפיעו על העולם.

מוליכות-על (superconductivity)

11 בדצמבר | ראייה מלאכותית בשנת 2050 שילוב של אדם ומכונה במערכת הראייה 

האם ניתן להחזיר לעיוורים שאיבדו את ראייתם את היכולת לראות בעזרת אמצעים טכנולוגיים מתקדמים? הרצאתו של ד"ר יוסי מנדל, חוקר בבית הספר לאופטומטריה ומדעי הראייה, תעסוק בשאלה כיצד המוח מעבד מידע שמשלב ראייה טבעית וראייה מלאכותית. כמו כן ביכולות של הטכנולוגיות הקיימות לשחזור ראייה באמצעות רשתית מלאכותית, שתלים אלקטרוניים שמגרים את עצבי הראייה באופן חשמלי, ובשאלה מה צפוי עוד בתחום זה בעתיד.

ד"ר מנדל, הוא רופא עיניים בהכשרתו ובעל דוקטורט בביו-הנדסה. צוות המעבדה שבו הוא חבר, פיתח רשתית מלאכותית, המאפשרת לאנשים שאיבדו את ראייתם כתוצאה מניוון מָקוּלָרי, לשוב ולראות בעזרת שבב המושתל מתחת לרשתית הפגועה וקולט במקומה את התמונות.

11 בדצמבר | ראייה מלאכותית בשנת 2050 

 25 בדצמבר | עד מאה ועשרים: האם ניתן להאריך את תוחלת החיים באמצעות התערבות גנטית?
מצבם הפיזיולוגי של רוב היצורים החיים מתדרדר עם הזמן, כחלק מתהליך ההזדקנות. עם הגיל הגוף נחלש ורגישותו לתנאי לחץ ולמחלות עולה. בעולם המחקר סבורים כי תהליך ההזדקנות, כמו תהליכים ביולוגים רבים, נתון לבקרה גנטית. הרצאתה של פרופ' סיון הניס-קורנבליט מהפקולטה למדעי החיים תעסוק בשאלה האם קיים בסיס גנטי לתהליך ההזדקנות, והאם ניתן להאריך חיים ולהאט את קצב ההזדקנות על ידי מניפולציות של גנים בודדים. 

פרופ' הניס-קורנבליט התמחתה באחת הקבוצות המובילות בעולם בחקר ההזדקנות. במעבדתה היא חוקרת את הבקרה הגנטית של תהליך ההזדקנות באמצעות זיהוי וחקר גנים שמשפיעים על קצב התהליך.

 25 בדצמבר | עד מאה ועשרים

מחירים ורכישת כרטיסים
כרטיס יחיד - 30 שקלים, זוג כרטיסים - 50 שקלים, סטודנטים, בוגרים ועובדי האוניברסיטה - 20 שקלים לכרטיס בהצגת תעודה מתאימה בכניסה. ניתן להירשם לסדרת הרצאות או להרצאות יחיודות.

להרשמה להרצאות ולרכישת כרטיסים >>

לרשות המבקרים חניה חופשית בקמפוס מ-19:00 ותפריט בר מוזל

סדרה 2 – נפלאות התבונה

סדרה זו תעסוק במחקרים פסיכולוגיים ומדעי המוח. תאריכי ההרצאות ונושאיהן יפורסמו בקרוב.

ניתן להתעדכן באירועים המתקיימים בקמפוס גם בדף הפייסבוק של בר-אילן לקהל הרחב ובאמצעות הניוזלטר החודשי. 

תאריך עדכון אחרון: 28/11/2018