חיפוש מתקדם>>

,
תחום:מיחשוב אישי
מחלקה:תמיכה במשתמש
תאריך: 04-06-2009

 
מערכת windows XP מכילה לכאורה את כל תוכנות העזר שמשתמש רגיל זקוק להן לתפעול המערכת ולשימוש שוטף. תוכנות אלו נמצאות תחת Accessories   והן כוללות מחשבון, תוכנה לאיחוי קבצים, ניקוי דיסק, תוכנת הקלטה, עורך טקסטואלי, תוכנת ציור, ועוד. למי שמעוניין ישנן תוכנות נוספות שחברת Microsoft מספקת חינם כמו נגן סרטים וצלילים (Windows Media Player) או עורך סרטים (Movie Maker).

אולם מתברר שישנן תוכנות נוספות רבות וטובות ש-Microsoft אינה מספקת, והן ניתנות להשגה חינם ברשת האינטרנט. לא זו בלבד, אלא שמתברר, שגם לחלק מהתוכנות ש-Microsoft מספקת ישנן ברשת האינטרנט תוכנות מתחרות טובות יותר, ואף הן ניתנות להורדה חינם. למשל, תוכנת האיחוי Disk Defragmenter של Microsoft לא תמיד עובדת היטב, בעיקר כאשר הכונן מכיל קבציSystem  פעילים או כשאין די שטח פנוי בדיסק. הפעלת תוכנה זו מאיטה ואף מונעת עבודה במחשב במקביל, ולעיתים קרובות התוכנה דורשת "לשחרר" את המערכת ועובדת רק אחרי תפעול מחדש (Boot) וניקוי הדיסק. אולם, ישנן תוכנות איחוי מתחרות (להלן) אשר יעבדו כמעט תמיד, לא יפריעו לעבודה מקבילה בו זמנית של המשתמש, ואף יספקו דו"חות מפורטים על תפוסת הדיסקים והשיפור במהירות העבודה בעקבות האיחוי שנערך!
 
התקנת תוכנות עזר אלו יכולה להיות מסוכנת והיא דורשת ידע מסוים או המלצות בדוקות, היות ויצרני הוירוסים והרוגלות (Spys) אורבים בכל פינה. אין כמעט מחשב שלא נפגע מווירוס אחרי שהתקינו בו תוכנה תמימה כלשהיא. חלק מהוירוסים הם קטלניים עד מאד ועלולים לגרום להפלת מערכת ההפעלה ואפילו לפרמוט הדיסק, לא עלינו. חלק מהתוכנות המוצגות להלן מומלצות על-ידי כתבי-עת כמו PC Magazine וחלקם - התנסיתי בהן אישית או שקיבלתי המלצות ממומחים בשטח.
 
התוכנות המוצגות להלן הינן אך ורק תוכנות המסופקות חינם (לפחות לזמן מסוים). לא אתייחס כאן לתוכנות שעולות כסף, אם כי הן, כמובן, עדיפות, מאחר ויש להן לרוב אחריות של מפיץ התוכנה. אולם בניגוד לכלל המקובל ש"מה שניתן חינם שווה חינם" או ש"אין ארוחות חינם", במקרה זה ישנן תוכנות חינמיות ייעודיות מעולות!
 
אך ראשית, יש להבחין בין תוכנות Freeware לתוכנות Shareware. תוכנת Shareware ניתנת להתנסות חינם לזמן מוגבל או שהיא מוגבלת בתכונותיה, ויש לשלם עבורה (סכום קטן בדרך-כלל) אם החלטתם להשתמש בה בדרך קבע. תוכנת Freeware אינה מוגבלת לשימוש והיא נתרמת על-ידי המתכנת לטובת הכלל.
 
ישנם גם אתרים שמספקים שירות כלשהוא חינם עבור הגולש ללא צורך בהתקנת תוכנה כלל, ועל-כך דן המאמר "אתרים פותרי בעיות".
 
הערות חשובות:
 
א.   להלן מוצגים מעל-400 אתרים המהווים טיפה בים אתרי התוכנות השימושיות. התוכנות המוצגות להלן אינן בגדר המלצה כל-שהיא, אינן באחריות האוניברסיטה, ולא ניתנת להן תמיכה כל-שהיא, אלא הן באחריות האישית של המשתמש בלבד.
 
ב.   הקורא מוזמן בזה לכתוב לדוא"ל שלי ולהמליץ על בעיות שהתגלו בהפעלתן. יש לזכור – אין אחריות על תוכנות חינמיות וייתכן והן עובדות היטב במערכת הפעלה אחת אך לא באחרת.
 
ג.    אתרים, כמו אנשים, מעצם טבעם אינם חיים לנצח, והם מופיעים ונעלמים, אולם, כמעט לכל אתר יש תחליף... על-כן אודה לכל מי שיעיר לי על קישור שבור, או על אתר תוכנה תחליפי עדיף.
 
ד.   אבקש גם לדווח לי על תוכנות שימושיות חינמיות נוספות, במידה והן מביאות תועלת למשתמשים, או גם על דוקומנטציות, ספרי רשת חינמיים, אתרי לומדה וכדומה.  
 

 אתרי תוכנות חינם

הערה: מגע עכבר על שם התוכנה מציג תיאור קצר שלה.