חיפוש מתקדם>>

,
תחום:תוכנות
מחלקה:תמיכה במשתמש
תאריך: 21-04-2009

  

MATLAB היא סביבת עבודה לחישובים נומריים ולהצגה גרפית, הכוללת גם שפת-תכנות. קבצי תוכניות ב-MATLAB הם קבצים טקסטואליים בעלי סיומת .m הנקראים גם m-files. תוכנית MATLAB  המבצעת מטלה מסוימת כוללת לרוב כמה קבצים. למרות שמומלץ לשמור בתיקיות שונות קבצים השייכים לתוכניות שונות, קורה שתוך כדי עבודה, מצטברים בתיקייה אחת m-files רבים, שלא זכור מה כל אחד עושה ומה הקשר ביניהם.
בסקירה זו נתאר שני כלים, שיכולים לעזור בהתמצאות בתוכניות ובקבצים השונים. כלים אינטראקטיביים אלה מופעלים מתפריט הכלים שבחלון Current Directory של שולחן העבודה של MATLAB.
 
קשרים בין תוכניות - Dependency Report

כלי Dependency Report עובר על כל m-files בתיקיה מסוימת, ומאתר בכל קובץ שורות קוד בהן נעשית קריאה לקבצים אחרים. הפעלתו נעשית כך:

תמונה 1

 
לחיצה על צלמית הכלים בשורת הכלים של חלון Current Directory מעלה את תפריט הכלים, מתוכו יש לבחור Reports ומתוכו את הכלי Dependency Report. מתקבל המסך הבא:
 
 
 
בעמודה השמאלית רשומים כל קבצי התוכניות בתיקיה הנוכחית. לחיצה על שם הקובץ פותחת את הקובץ בעורך של MATLAB.
בעמודה המרכזית רשומים, עבור כל קובץ בעמודה השמאלית, הקבצים הנקראים על ידו. לחיצה על שם הקובץ בעמודה זו, מעבירה לשורת הקוד בפונקציה שממנה נקרא הקובץ. ניתן לקבל גם רשימה של פונקציות-משנה, שנמצאות באותו הקובץ. אם הדו"ח לא כולל פונקציות משניות, יש לסמן את התיבה ליד Show Subfunctions ולהריץ מחדש ע"י לחיצה על כפתור Run Report on Current Directory. מאחר שרוב שפת MATLAB מורכבת מפונקציות הנמצאות בקבצים בעץ ההתקנה של התוכנה, העמודה המרכזית לא כוללת קבצים של MATLAB הבסיסי. כפי שניתן לראות, כן נכללות פונקציות השייכות לכלים נלוים (toolbox), בדוגמא שלנו Spline Toolbox ו-Optimization Toolbox. הדו"ח כולל גם קריאה לקבצים שלא נמצאים בתיקייה הנוכחית, אם הם נמצאים ב-path (כלומר, ברשימת התיקיות שבהן MATLAB מחפש קבצי תוכניות), בדוגמא שלנו הפונקציה xplot הנקראת מ-browse_files.
בעמודה הימנית רשומים, עבור כל קובץ בעמודה השמאלית, התוכניות שהקובץ נקרא על ידם (parent functions). אם הדו"ח לא כולל פונקציות אלה, יש לסמן את התיבה ליד Show parent functions ולהריץ מחדש ע"י לחיצה על כפתור Run Report on Current Directory.
 
מלבד סיוע בתיעוד פרויקט ובתהליך ניפוי השגיאות, כלי זה יכול לעזור בהעברת תוכנית ממחשב למחשב. בעזרת הדו"ח ניתן למצוא את כל הקבצים החיוניים לפעולתה של התוכנית, גם אלה שאינם נמצאים בתיקייה שעליה נערך הדו"ח (למשל, תוכניות-עזר שהכותב מרבה להשתמש בהן, ולכן נמצאות בתיקייה נפרדת). כמו-כן ניתן לקבוע, באילו כלים נלוים (toolbox) נעשה שימוש. מידע זה חשוב במיוחד כאשר מעבירים תוכנית ממחשב הנמצא בתחומי הקמפוס והמשתמש ברישיון צף, למחשב שבו רישיון-בית. בעוד שהתקנת רישיון צף כוללת את כל הכלים הנלוים, ברישיון בית יש לקנות כל כלי בנפרד, ולכן חשוב לדעת אילו כלים נחוצים.
 
תוכן מקוצר - Contents Report
 
כלי Contents Report מתבסס על תיעוד שהמשתמש כותב בקבצי התוכניות. לפני תיאור הכלי, נסביר בקצרה על מנגנון התיעוד והעזרה ב-MATLAB. הצגת התיעוד עבור פקודות MATLAB נעשית כפי שמקובל בתוכנות רבות, ע"י פקודת help, למשל
:help myprog
למעשה, ב-MATLAB טקסט התיעוד לכל פקודה נמצא בשורות הערה ב-mfile הרלוונטי (במקרה זה, myprog.m). כל שורות ההערה הנמצאות ברצף משורת ההערה הראשונה ועד הפקודה הבאה בקובץ, נחשבות לטקסט-עזרה. גם המשתמש יכול לספק טקסט עזרה לכל תוכנית שהוא כותב, ע"י הכנסת כמה שורות הערה מייד בראש הקובץ (לפני או אחרי שורת הקוד הראשונה), ואלה תוצגנה ע"י פקודת help  בדומה לעזרה לפקודות.
מה מוסיף כלי-התוכן לתיעוד? הוא עובר על כל ה-m-files בתיקיה מסוימת, מעתיק מכל פונקציה את שורת ההערה הראשונה, ומייצר קובץ בשם Contents.m אשר כולו הערות. לאחר שהקובץ מוכן ועדכני, ניתן להשתמש בו, באמצעות פקודת help, כדי להציג סיכום תמציתי על התוכניות הנמצאות בתיקייה:
help contents
 
בהתאם להגדרה, כל תוכן הקובץ נחשב לטקסט-עזרה ולכן כל הקובץ יוצג ע"י פקודה זו. כדי שהטקסט המתקבל עבור כל תוכנית יהיה משמעותי, המשתמש צריך לכתוב את התיעוד לתוכנית כך שהשורה הראשונה מסכמת בקיצור מה מטרת התוכנית. השורות שבהמשך יכולות להסביר את אופן השימוש, את האלגוריתם או כל הסבר אחר. כל ההערות בבלוק זה מופיעות כתוצאה של בקשת עזרה על הפקודה המסוימת, אבל רק השורה הראשונה נכללת בקובץ התוכן.
 
כלי Contents Report מופעל, כמו כל הדו"חות, מתפריט הכלים בחלון Current Directory כפי שהוסבר קודם. בחירת הכלי מן התפריטים פותחת מסך-עבודה. אם לא היה קודם לכן קובץ תוכן בתיקייה, מופיע המסך הבא:
 
 
 
הקשה על קישור yes גורמת ליצירת קובץ חדש, וכן להצגתו במסך:
 
 
 
הטקסט המופיע בצד ימין (בשחור) הוא שורת ההערה הראשונה שנלקחה מכל קובץ, ואילו שמות הקבצים מצד שמאל נוספו ע"י כלי התוכן. אם אין טקסט-עזרה בגוף הקובץ, מופיעה בתוכן שורה ריקה (כפי שרואים בשורה האחרונה בדוגמא). הקשה על שם קובץ פותחת אותו בעורך של MATLAB. כמו-כן ניתן להשתמש בקישורים בראש המסך כדי לערוך את קובץ התוכן עצמו.
אם לפני הפעלת הכלי היה כבר קובץ תוכן בתיקייה, נעשית השוואה בין קובץ התוכן לשורה הראשונה של כל קובץ, ומוצג מסך ההשוואה:
 
 
 
ניתן להשתמש בקישורים כדי לבחור איזו מן הגרסאות לשמור (זו שבתוכן או זו שבקובץ), וכן כדי להיכנס לערוך את הקובץ ולאחר מכן להריץ שוב את כלי התוכן (ע"י לחיצה על כפתור Rerun This Report).