חיפוש מתקדם>>

,
תחום:תוכנות
מחלקה:תמיכה במשתמש
תאריך: 15-03-2009

 

יותר ויותר אנו נתקלים באתרים אינטראקטיביים אשר פותרים בעיות של משתמשים שעד כה נדרשו להן תוכנות מקומיות. דוגמאות מעשיות לכך הובאו במאמר הקודם הדן ב-אתרי מחשבונים סטטיסטיים.  
 
אתרים אלו מקבלים כקלט נתונים שהגולש מזין, מבצעים חישוב סטטיסטי כל שהוא ומחזירים את הערך או הערכים הסטטיסטיים המחושבים. קיימים אתרי מחשבונים רבים אחרים בנושאים שונים, החל ממחשבונים אריתמטיים, מחשבונים פיננסיים, חישוב אורך-חיים משוער, מחשבון צבע עיניים, חישובי המרות של מידות שונות, מחשבוני מיסוי שונים, מחשבוני בריאות שונים, חישובי קלוריות, מחשבוני תזונה רצויה, המרת תאריכים (לועזי-עברי), חישובי גימטרייה, מבחני אינטליגנציה, ואפילו חישוב של כמה כסף להביא כמתנה לאירוע או חישוב התאמה למפלגה שבחרת...
 
המשותף לכל אתרי המחשבונים הוא חישוב באתר המרוחק של נוסחה מסוימת המבוסס על פרמטרים (נתונים) המועברים ממחשב הגולש. אין צורך בהתקנת תוכנה כל-שהיא במחשב המקומי אלא התוכנה נמצאת במחשב המרוחק, ופלט התוכנה מועבר משם למחשב המקומי. היתרון הוא ברור – חיסכון במקום במחשב המקומי, חיסכון בזמן של התקנת התוכנה הדרושה, וחיסכון גם בכסף אם התוכנה המקומית המקבילה אינה תוכנת חינם. מבחינת המשתמש - אין צורך בידע רב לגבי נוסחת החישוב, ואין צורך בעדכון התוכנה או צבירה נתוני רקע המבוססים על מדגמים (באם התוכנה מסתמכת עליהם בחישוביה). החיסרון העיקרי הוא בזמן חישוב רב יותר, ובזמן הנדרש למעבר הנתונים אל ומן המחשב המרוחק.
 
מטרת המאמר הנוכחי אינו דיון באתרי המחשבונים השונים, וכל המעוניין יוכל למצוא בקלות את המחשבון הדרוש לו בעזרת אתר חיפוש גוגל או אתרי חיפוש אחרים. מבחינה זו גוגל עצמו מהווה מעין "מחשבון לאחזור מידע" אשר מקבל ממחשב הגולש כפרמטרים סדרת מילים ומחזיר רשימת אתרים. מטרת המאמר הנוכחי היא להציע מספר אתרים אשר יכולים לפתור בעיות המתעוררות אצל המשתמש תוך כדי עבודתו השוטפת, וכן הצעות לפתרונות חינם של בעיות שוטפות שבדרך-כלל דורשות התקנת תוכנות מקומיות עם כל הטרחה והממון הכרוכים בכך. 
 
הערה חשובה: האתרים המוצגים להלן אינן באחריות האוניברסיטה, ולא ניתנת להן תמיכה כל-שהיא, אלא הן באחריות האישית של המשתמש בלבד. כמו כן, מעצם טבעם, אתרים קמים ונעלמים. במקרה זה נא הודיעוני ואעדכן את המאמר. אפשר תמיד לחפש בגוגל אתר מקביל או דומה וסביר מאד שיימצא.
 
האתר הראשון הראוי לציון הוא ה-Google docs, מעבד תמלילים גיליון אלקטרוני ומצגות הפתוחים של Google. היתרון של עריכת מסמכים, גיליונות אלקטרונים ומצגות באופן מקוון - מעבר לחיסכון במקום אחסון במחשב האישי שלך - הוא האפשרות לעיבוד המסמכים שלך מכל מקום בעולם, ושיתוף של כל מי שתרצה במסמכים שלך בזמן אמת לפי הרשאות שתיתן. ישנה תאימות מלאה למסמכי word, excel, ו-power point של מייקרוסופט, כך שניתן להעביר אותם בקלות ל-Google doc או לשמור אותם אצלך מהאתר שלך ב-Google ולהמשיך לעבוד בתוכנות המקבילות הקונוונציונאליות של Microsoft. ישנו גם מעבד תמלילים ברשת המבוסס על פלאש, אך הוא אינו תומך בעברית.
 
אתר נוסף חשוב ושימושי הוא האתר של ZAMZAR  המספק שירות להמרת קבצי מסמכים או קבצי תמונות או קבצי קול או קבצי וידיאו ממבנה אחד למשנהו. אתר זה מאפשר להעלות אליו קובץ (חינם עד גודל (100Mb  או כתובת URL הכוללת קובץ במבנה כל שהוא, ולהמירו למבנה אחר. סוגי המרות של קבצי התמונות הם מגוונים  bmp, gif, tiff, pcx, ,jpg, png, wmf ועוד. סוגי המרות המסמכים הם – doc, docx, html, pdf, ppt, pptx, pcx, rtf, txt, xls, xlsx ועוד. סוגי המרות הקבצים האודיטוריום הם – aac, ac3, flac, m4a. mp3, ra, ram, wav, wma ועוד. סוגי המרות קבצי הווידיאו הם – avi, flv, iphone, ipod, m4v, mov, mp4, mpg, vob, wmv ועוד. כמו כן ישנם המרות בין קבצי ארכיב כמו 7z, rar, zip, cab ואחרים. כדאי להעיר שהמרת מסמך בעברית ממבנה doc למבנה pdf, אינה עובדת היטב, אך אין בעיות בהמרת מסמך אנגלי. אולם להמרה זו מ-doc ל-pdf אין צורך כלל להשתמש באתר, אלא ניתן פשוט להגדיר ב-word מדפסת pdf וייבנה הקובץ המבוקש (הכיוון ההפוך מסובך יותר ואין זה המקום לדון בכך).
 
הערה: מגע מצביע העכבר על שם כל אתר מהאתרים המוצגים להלן מציג הסבר קצר.
 
ישנם אתרים רבים המאפשרים החסנת קבצי תמונות חינם כמו –   fotonet flickr ו- פיקסה של גוגל או החסנת סתם קבצים (לצורך בנית אתרים, וכדומה)  כמו - live,  hared4f2h, mozy, ios,  lycos  beonnets,   ועוד רבים אחרים - תקצר היריעה מלפרטם. ניתן לבדוק ב-אחסון אתרים - חינם. וכמובן ישנם אתרים ידועים המספקים שירותי דוא"ל חינם כמו – Walla, Gmail   ועוד. חלק מהאתרים דורשים רישום של המשתמש ואין להיבהל מכך. כמובן, אין בהזכרת אתרים אלו משום המלצה כל-שהיא להשתמש דווקא בהם, והקורא מוזמן בזה לכתוב לדוא"ל שלי ולהמליץ על אתרים שימושיים אחרים לפתרון בעיות תפעול שונות ללא צורך בהתקנת תוכנה.
 
אתרים לפתרון בעיות ספציפיות:
 תרגומים
לימוד שפה
 
היפוך כיוון/שפה
 
דוא"ל
 
תמונות
 
בדיקת מהירות גלישה
שונות

אנטי-וירוס מקוון,  דק,  שיתוף מסמכים,  ניהול חשבונות,  הדפס מה שתרצה,  החזר מסשאלה ותשובה בצידה

לימוד תוכנות מייקרוסופט
 
לימוד נושאי מחשוב
 
הקלדה
 
ישנם כמובן אתרים לנושאי לימוד רבים ומגוונים נוספים שאינם קשורים בהכרח למחשב, כמו לימוד אלגברה, סטטיסטיקה ועוד.
 
רוב האתרים השימושיים שהובאו לעיל מיוחדים בכך שמאפשרים אינטראקציה דו-כיוונית בין האתר ומחשב הגולש, ללא צורך בהורדת תוכנה. ישנם אתרים רבים המציעים תוכנות עזר חינמיות, ועל כך נדון במאמר נפרד.