בקרוב תפתח ההרשמה למסלול לימודים 4 שנתי לתואר דוקטור לרפואה

משרד הדוברות טל': 03-531-8121 פקס: 03-738-4079 Spokesman.Office@mail.biu.ac.il
 • פרופ' קימי קפלן: "התנועה הרפורמית היא שק חבטות, בעיקר של המחנה האורתודוקסי"

  תאריך: 2014-07-07 שעה: 14:05

  פרופ' קימי קפלן מהמחלקה לתולדות ישראל ויהדות זמננו באוניברסיטת בר-אילן, מתח ביקורת חריפה על יחסם של הציבור האורתודוקסי בישראל לתנועה הרפורמית. בהרצאה במסגרת הקונגרס הראשון ליהדות שהיה שבשבוע שעבר בבר-אילן אמר פרופ' קפלן: " כבר עשרות שנים התנועה הרפורמית היא שק חבטות, בעיקר של המחנה האורתודוקסי, הן בתפוצות והן בישראל. בישראל היא אינה זוכה ללגיטימציה ובמערכות החינוך הממלכתי והממלכתי-דתי היא מוצגת באופן מסולף ומעוות ומואשמת בכל מיני האשמות חסרות שחר. גם במערכת האקדמית יש מי שמערבבים באופן פסול את עמדותיהם הערכיות עם מחקריהם, ומתוך כך מפנים, ולו במשתמע, אצבע מאשימה כלפי התנועה הרפורמית.  כך הדברים במחקרים המבוססים על קביעה נורמטיבית כאילו ההלכה היא רק "הלכה אורתודוקסית". זה דבר שאיננו מוסכם מכבר בחברה היהודית (למשל, לפי ההלכה האורתודוקסית יהודי הוא מי שנולד לאם יהודייה ואילו לפי הרפורמים גם מי שנולד לאב יהודי נחשב יהודי"), אמר פרופ' קפלן.

  פרופ' קפלן הוסיף: "התחקות ביקורתית אחרי התנועה הרפורמית באמריקה מלמדת שהיא מבקשת זה עשורים להתמודד עם אתגרים רבים מתוך רצון לשמר זהות יהודית, לא אחת, מתוך ויכוחים פנימיים נוקבים. דוגמא מצוינת היא המחלוקת סביב השתתפותם של רבנים ורבות רפורמים בטקסי נישואין מעורבים, שבהם אחד מבני הזוג הוא יהודי והשני איננו יהודי ו/או בן דת אחרת".

  פרופ' קימי קפלן

  במסגרת ההרצאה חשף פרופ' קפלן נתונים מעניינים על מצבה של יהדות ארה"ב. "התנועה הרפורמית היא הגדולה מבין הזרמים הדתיים בקרב יהודי אמריקה. יותר מ-40% מהיהודים שמזדהים כשייכים לזרם דתי כזה או, אחר נמנים עם שורותיה של התנועה הרפורמית. לשם השוואה, מעט יותר מ-30% מזהים עצמם עם התנועה הקונסרבטיבית ומעט יותר מ-10% עם זו האורתודוקסית".

  פרופ' קפלן הסביר כי, הרפורמים ביקשו לעשות 'מתיחת פנים' מקיפה ליהדות, על אמונותיה ואורחות חייה והעמידו במרכז תפיסת עולמם את הקביעה שהיהדות היא דת מתפתחת ושחלק ניכר מתשתיתה האמונית ופולחניה יכולים להיבחן מחדש בכל רגע נתון. הרפורמים עושים זאת מתוך שאיפה לשמר את היהדות ולא להתבולל, ומתוך הכרה שאם לא תיעשה רפורמה- היא תקרוס אל מול אתגרי העידן המודרני. פרופ' קפלן הסביר כי לטענתם, הדרך היחידה לעשות זאת היא לבצע "טיפול עשרת אלפים" ליהדות. "עיקרון מרכזי בתנועה זו הוא שהיהדות היא דת מתפתחת ומעת לעת יש לבחון אותה לנוכח אתגרי הזמן והמקום ובמידת הצורך, לבחון מחדש את תקפותן של קביעות ולערוך התאמות מתבקשות או מתחייבות. כך עושה התנועה הרפורמית, בין השאר, באמצעות מצעיה, והיא לא מהססת לשנות דברים שקבעו מנהיגיה שלה בצורות קודמים ואף לאמץ הלכות מנוגדות, כפי שעשתה למשל, ביחסה לשמירת מצוות פולחניות ולמפעל הציוני".

  פרופ' קפלן סיים ואמר כי הביקורת הערכית נגד התנועה הרפורמית היא לגיטימית, כמובן, אך עליה להתבסס על תשתית עובדתית ראויה: "הוויכוח הערכי בין הזרמים השונים על דרכה של התנועה הרפורמית, על יתרונותיה וחסרונותיה, על הצלחותיה וכשלונותיה, הוא לגיטימי, אולם אין שום הצדקה לסלף ולעוות, כדי 'לנצח' בוויכוח זה. ראוי ונכון לראות את המורכבות ואת מאמציה לשמר זהות יהודית, כפי שהיא מבינה מונח זה".