מרכז דהאן

מרכז דהאן

המרכז לחברה, תרבות וחינוך במורשת יהדות ספרד ע"ש אהרן ורחל דהאן


לאתר המרכז

מרכז דהאן נוסד בשנת תש"ס (במסגרת המרכז העולמי לזהות יהודית). מטרתו: חקר מורשת יהדות ספרד וקהילות ישראל במזרח וטיפוחו, תוך שימת דגש על התמודדות עם בעיית הניכור של הנוער היהודי למורשתו.

 

פעילות המרכז מתבצעת בשלושה מישורים:

1.

המישור האקדמי: כנסים בינלאומיים, קובצי מאמרים מדעיים וכיו"ב.

2.

מישור השדה החינוכי בישראל ובתפוצות: השתלמויות למורים, ימי עיון, סדנאות, הפקת חוברות הדרכה, פרוייקטים לתלמידי בתיה"ס התיכוניים.

3.

מישור הציבור הרחב: ימי עיון, כנסים, תערוכות, ערבי תרבות.

 

פעילות המרכז בשנים שחלפו רשמה הצלחה מיוחדת בארגון אירועים המשלבים את שלושת המישורים.

 

א.

כנסים בינלאומיים

 

המרכז פועל לארגון כנסים בינלאומיים בשיתופם של חוקרים בכירים ומוסדות מחקר באוניברסיטאות. בארגון הכנסים נוטלים חלק מוסדות ציבור כגון: משרד החינוך והתרבות, הסתדרות המורים, הפדרציה הספרדית בישראל והסוכנות היהודית. הכנסים פונים לקהל החוקרים, לאנשי חינוך והוראה במוסדות אקדמיים ולמורים, מפקחים, מנחים במערכת החינוך ופעילי ציבור בהנהגת הקהילות הספרדיות.

הכנסים הבינלאומיים של מרכז דהאן מלווים בעריכה מדעית של קבצים לכנסים. עד עתה יצאו לאור שני קבצים:

 

•  

"התחדשות ומסורת - יצירה, הנהגה ותהליכי תרבות ביהדות צפון-אפריקה" בהוצאת מוסד ביאליק ומרכז דהאן.

 

•  

"אשה במזרח אשה ממזרח", על ידי מרכז דהאן בשותפות עם המרכז לחקר האשה ביהדות. קובץ זה יצא לאור בהוצאת בר-אילן.

 

 

הקבצים הבאים נמצאים בשלבי עריכה מתקדמים:

 

•  

יהודי תוניסיה, מוסיקה יהודית בקהילות ישראל, יהודי תימן, יהודי לוב, יהודי אלג'יריה ופאס - אלף שנות יצירה.

 

ב.

תכנית נשמ"ה (נוער שוחר מורשת הקהילות)

 

תוכנית נשמ"ה הוכנה במסגרת מפעל חינוכי-חברתי להעמקת חקר קהילות ישראל על ידי בני הנוער היהודי, ומתבצעת בשיתוף משרד החינוך, המרכז למורשת יהדות המזרח. התוכנית מציבה בפני בני הנוער את האתגר לחקור את מורשתם המשפחתית והקהילתית מהיבטים שונים (היסטוריים, חברתיים, ספרותיים, אמנותיים והלכתיים), לעודד את הלימוד והעיון ולפתח את היצירתיות בנושאים הקשורים למורשת קהילות ישראל בכלל, וליהדות ספרד והמזרח בפרט.

 

ג.

קורסים לפרחי הוראה

 

המרכז יזם עריכת קורסים מיוחדים בהוראת מורשת יהדות המזרח, במסגרת הקורס להכשרת מורים באוניברסיטה. בפעילות זו משתתפים כשישים סטודנטים המכשירים עצמם בתחומי היסטוריה וספרות ומשלבים בלימודיהם תכנים מיוחדים מתולדות יהדות המזרח ויצירתה. בקורסים מושם דגש על הכנת מערך דידקטי להוראה של יצירות והכרת יוצרים חדשים.

 

ד.

הפקת חוברות הדרכה של מרכז דהאן

 

צוות חינוכי של מרכז דהאן מפיק חוברות הדרכה למורים ותלמידים, בעקבות הכנסים הבינלאומיים. החוברות כוללות הרצאות, מאמרים והפעלות, ומיועדות לאנשי חינוך והוראה ולציבור המורים והמנחים בישראל.

כמו כן, מקיים המרכז ימי עיון למורים ואנשי חינוך בנושא מורשת יהדות המזרח, ופועל גם לקרב ולחשוף את בני הנוער הישראלי לאמנות המוסיקלית המסורתית של קהילות יהודי ספרד והמזרח ושילובה של מוסיקה זו בתרבות הישראלית. המרכז הקים תזמורת שמנגנת בכלים קלאסיים מזרחיים, תחת שרביטו של המנצח פרופ' שלמה טחלוב. בתזמורת חברים בוגרים ותלמידים של בית הספר למוסיקה שורשית ושל התוכנית לתעודת הוראה במוסיקה.

באמצעות פרוייקטים אלו, המרכז מצליח להגיע לאלפי מחנכים ואנשי חינוך ברחבי העולם, ומתוך כך להשפיע על עשרות אלפי תלמידים, ולהעלות את איכות העבודה של המחנכים ורמתה.

תאריך עדכון אחרון: 28/05/2012