Whatsapp Facebook Instagram Twitter Linkedin Flicker Youtube

המכון לחקר הסרטן

המכון לחקר הסרטן

http://www.biu.ac.il/LS/CAIR/

ראש מכון C.A.I.R.: פרופ' בנימין שרדני

הפקולטה למדעי החיים ע"ש מינה ואבררד גודמן

 מכון C.A.I.R נוסד במטרה ליזום ולקדם מחקרים במחלות קשות, המסכנות את חייהם של בני אדם בכל קבוצות הגיל, ברחבי העולם. התורמים, שבעזרתם הנדיבה הוקם המכון, וכן חוקרי המכון, מאמינים שהתמודדות מחקרית עם מחלות הסרטן, האיידס ומחלות נוספות הקשורות בסבילות חיסונית דורשות עבודת מחקר יסודית ורחבה, שיתוף פעולה מדעי, ומערכת פעילה של חילופי ידע מחקרי.

בראש המכון עומד פרופ,' בנימין שרדני, אבי השיטה ליצירת מספר רב של לימפוציטים מתא בודד. לתאים אלו– T killer cells  - תפקיד מרכזי בתפקודה של המערכת החיסונית. שיטה זו היוותה פריצת דרך בהבנת דרכי הפעולה של המערכת החיסונית ובסיס לפיתוח גישות קליניות חדשות בטיפול במחלות הסרטן, האיידס ומצבים קליניים אחרים הקשורים בתת תפקוד או בפגיעה במערכת החיסונית. פרופ' שרדני שימש כדיקן הפקולטה למדעי הטבע והמתמטיקה בין השנים 1989-91, וכמדען ראשי ב"בר-אילן חברה למחקר ופיתוח בע"מ" בין השנים 1995-2002. הוא פעיל כפרופ' מן המנין בפקולטה למדעי החיים באוניברסיטה.

תחומי מחקר:

סרטן ואיידס

1.    AS101 הינה תרכובת סינתטית חדשה בעלת תכונות אימונומודולטוריות ורעילות מזערית. התרכובת סונתזה ע"י פרופסור מיכאל אלבק מהמחלקה לכימיה, ופותחה ע"י פרופסור שרדני. תרכובת זו גורמת להפרשת ציטוקינים רבים, הן in vitro והן in vivo, בבעלי חיים ובבני אדם. פעולתה של התרכובת נובעת מיכולתה לעכב את הפרשתו של אחד הגורמים המרכזיים המדכאים את המערכת החיסונית: IL-10.

       במחקרים קודמים נמצא ש- AS101 מגן מפני ההשפעות המזיקות של קרינה או כימותרפיה על תאי האב במח העצם של עכברים, על תאי הגרנולוציטים-מונוציטים, וכן על תאי ה- T וקבוצת תאי התימוציטים. כמו כן נמצא ש- AS101 מעלה את שיעור ההישרדות של עכברים שטופלו במינון קטלני של קרינה או כימותרפיה. ל- AS101 יש, כמו כן, השפעות אנטי-נגיפיות in vitro ו- in vivo.

       בנוסף, נמצא ש- AS101 מעלה את שיעור ההישרדות של עכברים נושאי גידולים או גרורות כאשר הוא ניתן לבדו או בשילוב עם כימותרפיה. מחקרים קליניים Phase 1 בחולים באיידס או בסרטן, שטופלו במינונים נמוכים של AS101, הראו רעילות מזערית ועלייה במדדים האימונולוגיים. מחקרים Phase II בחולי סרטן אשר טופלו בכימותרפיה בלבד או בשילוב עם AS101, הראו הגנה של מח העצם, כולל הטסיות והנייטרופילים שנפגעים במהלך הטיפול הכימותרפי.

       הטיפול ב-AS101 אף מונע את נשירת השיער הנגרמת מטיפולים כימותרפיים. למרות שנשירת שיער איננה מסכנת חיים, היא גורמת סבל נפשי רב לחולי סרטן.

       לאור הממצאים האלו, מתבצעים כיום מחקרים נוספים המשלבים AS101 עם מינונים גבוהים יותר של כימותרפיה.

2.    פיתוח חומר אנטי-סרטני טבעי שמקורו ברקמת שריר: המכון פיתח שיטה לייצור גורם היימאטופואטי שאחראי ליצירת שורות שונות של תאי דם. מאחר שגורם זה מזרז גדילה, יש לו פוטנציאל קליני רב: הוא יכול לגרות את מח העצם במצבים של השתלת מח עצם או בעקבות טיפולי קרינה או כימותרפיה בחולי סרטן.

מחקרים במחלות נוירו-דגנרטיביות, כגון פרקינסון ואלצהיימר

1.    AS101 עשוי להוות גורם חדשני בטיפול במחלת הפרקינסון, מאחר שהוא מעודד ייצור גורמים ניורוטרופים במוח, ומעודד גידול מחדש של ניורונים דופמינרגיים. מתן של AS101 ישירות לסבסטנציה ניגרה מראה שיפור ארוך טווח בחסרים התנהגותיים בחיות עם פרקינסון.

2.    אבחון מוקדם של מחלת אלצהיימר: לאחרונה מצא המכון שבדיקה של הפרשת ציטוקינים בדם של חולי אלצהיימר מצביעה על אפשרות פיתוח ערכת אבחון מוקדם של המחלה.

מחקרים במחלות אוטו-אימוניות ומחלות מדבקות

במחקרים שונים שביצענו, נמצא של- AS101 תכונות אימונותרפויטיות, הנגזרות מעיכוב הפרשת IL-10, בחולים בלופוס, ובטיפול במחלות מדבקות כגון CMV ושחפת, ואף בטיפול נגד טפילים כגון בבזיה, מלריה וסציסטוזומה.

שיתוף פעולה מדעי-בינלאומי

שיתוף-פעולה מחקרי הינו הכרחי במאבק נגד מחלות הסרטן והאיידס ומחלות אחרות הקשורות בסבילות חיסונית. לצד המחקרים השונים המתבצעים במכון, הוקמה מערכת ענפה של שיתופי פעולה במטרה לצמצם פערי מידע, לקדם את הידע המדעי והקליני ולהעמיקו. המכון מארגן סמינרים וימי עיון בינלאומיים ומעורב במחקרים עם מדינות רבות, כגון: ארה"ב - מכוני הבריאות הלאומיים (National Institutes of Health), קנדה, צרפת, ספרד, מקסיקו, הונג קונג וכו'. גם בישראל משתף המכון פעולה עם אוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת בן גוריון, המרכז הרפואי הדסה, המרכז הרפואי שיבא, בית חולים קפלן, בית חולים השרון, בית חולים מאיר, מרכז רפואי רבין ובית חולים שניידר לילדים.

פרס למדען מצטיין

מדי שנה מעניק המכון לחקר הסרטן, האיידס והאימונולוגיה פרס ע"ש ד"ר טובי קומט-וולרסטיין למדען שתרומתו למחקר בסיסי או יישומי הוכרה כפריצת דרך ע"י קהילת המדע הבינלאומית.

תאריך עדכון אחרון: 07/01/2007