הרקטור קורות חיים

הרקטור קורות חיים

פרופ' מרים פאוסט

רקע אקדמי
פרופ' מרים פאוסט, ילידת 1953, נשואה, אם לארבעה וסבתא לחמישה, עשתה את התואר הראשון (בהצטיינות יתירה) באוניברסיטת תל-אביב בחוג להפרעות בתקשורת ואת התארים השני והשלישי (בציון מעולה) במחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת בר-אילן בהנחייתם של פרופ' הרבי באבקוף ופרופ' שלמה קרביץ. זכתה במלגת פוסט-דוקטורט של קרן קורט (KORET) עבור מחקר בהבנת שפה מורכבת ברמה של משפטים וטקסטים בשתי ההמיספרות המוחיות שנערך בשיתוף עם פרופ' קריסטין צ'יארלו מאוניברסיטת סירקוז בארה"ב. כיום היא פרופ' מן המניין במחלקה לפסיכולוגיה וראש המעבדה למוח ושפה במרכז הרב-תחומי לחקר המוח ע"ש גונדה באוניברסיטת בר-אילן.

פרופיל אקדמי
עבודתה המחקרית של פרופ' פאוסט עוסקת בייצוג המוחי של שפה ומתמקדת ברשתות סמנטיות בלתי שגרתיות ובקשרים שבין מערכות סמנטיות לבין מערכות פונולוגיות. היא משתמשת במגוון טכניקות מחקריות הכוללות שיטות התנהגותיות, הדמיה מוחית (fMRI, MEG) ומדידות אלקטרופיזיולוגיות (ERP) של פעילות מוחית וחוקרת נבדקים תקינים ונבדקים מקבוצות קליניות שונות בשיתופי פעולה עם מעבדות ומרכזי מחקר באוניברסיטה ומחוץ לה. המעבדה שבראשותה עוסקת כיום בשני פרויקטים מחקריים מרכזיים. האחד מתמקד במנגנונים המוחיים המעורבים ביצירתיות שפתית, כלומר ביכולת של המוח ליצור קשרי משמעות לא שגרתיים בין מושגים רחוקים כדי להבין שפה רב-משמעית ומטפורית (כולל מטפורות חדשות מתוך שירה), וכדי לפתור בעיות תובנה. המחקר מתרחב כיום לזיהוי מנגנונים מוחיים המעורבים בחשיבה יצירתית גם בתחומים שמחוץ לשפה. האחר עוסק בהבדלים השפתיים והמוחיים בין מצליחים ומתקשים בלימוד שפות זרות במיקוד על תהליכי עיבוד פונולוגיים ועל תהליכי שליפת מילים בשפת האם ובשפות זרות.

פרופ' פאוסט פרסמה עד כה למעלה מ-70 מאמרים מדעיים בכתבי עת בינלאומיים שפיטים ופרקים בספרים, הציגה את עבודתה המחקרית ביותר מ-60 פורומים וכנסים בינלאומיים והדריכה למעלה מ-60 תלמידי מחקר לתואר שני, לתואר שלישי ולפוסט-דוקטורט. זכתה במספר רב של מענקי מחקר תחרותיים מהקרן הלאומית למדע, הקרן הדו-לאומית ישראל-ארה"ב וקרן פורד. שימשה כשופטת של עשרות עבודות מחקר, מאמרים והצעות מחקר וכיהנה כחברה בעשרות ועדות מקצועיות וועדות של קרנות מחקר תחרותיות. היא חברת מערכת של כתב העת הבינלאומי BRAIN AND LANGUAGE וערכה לאחרונה ספר בן שני כרכים על הבסיס המוחי של שפה  (The Handbook of The Neuropsychology of Language)  בהוצאת - WILEY BLACKWELL שיצא לאור במחצית הראשונה של 2012.

 

תפקידים אקדמיים וציבוריים עיקריים

באוניברסיטת בר-אילן:

ראש המגמה המחקרית במחלקה לפסיכולוגיה 1999-1995
סגנית ראש המחלקה לפסיכולוגיה 2003-2002
ראש המחלקה לפסיכולוגיה 2010-2005
יועצת הרקטור לקידום נשים באוניברסיטה 2010-2004
חברת הוועד המנהל של המרכז לחקר המח 2013-2005
חברת הוועדה האוניברסיטאית לתואר שלישי 2008 ואילך
סגנית הרקטור 2010-2014
רקטור האוניברסיטה 2014 ואילך
 

מחוץ לאוניברסיטה:

חברת המועצה הלאומית למחקר ופיתוח 2008-2004

 

תאריך עדכון אחרון: 17/01/2016