חדשות בר-אילן | אוניברסיטת בר-אילן

חדשות בר-אילן

הודעות מהארכיון לפי חודש ושנה:
משרד הדוברות טל': 03-531-8121 פקס: 03-738-4079 Spokesman.Office@mail.biu.ac.il
 • ד

  ד"ר משה בן סימון, המחלקה לקרימינולוגיה, אוניברסיטת בר-אילן

  מחקר חדש שנערך באוניברסיטת בר-אילן מציג כיצד מוזיקה ושירים מסייעים להתמודדות של ילדי עוטף עזה עם טראומות האזעקות והטילים

  מחקר חדש שנערך באוניברסיטת בר-אילן מסביר בפעם הראשונה כיצד דווקא מוזיקה יכולה לסייע בטיפול בפוסט טראומה של ילדי עוטף עזה. המחקר נערך על ידי ד"ר משה בן סימון מהמחלקה לקרימינולוגיה באוניברסיטת בר-אילן. בין השירים שנחשבים לאפקטיביים בטיפול: "בגלל הרוח" של מיכה שטרית, "אנא בכוח" של עובדיה חממה, "יש בי עוד כוח" של עידן רייכל.

  תאריך: 2020-01-20 שעה: 14:02
  >> לידיעה המלאה
 • מימין: יואל נאמן, ד

  מימין: יואל נאמן, ד"ר קרן נאמן, ד"ר ליאת פרידגוט-נצר, גב׳ אילנה ברוך פרופ' אבי גלבוע.

  בית ספר לדיאלוג מוזיקלי באוניברסיטת בר-אילן הושק במחלקה למוזיקה

  בית ספר לדיאלוג מוזיקלי באוניברסיטת בר-אילן הושק במחלקה למוזיקה לזכרו של אברהם עומר ז"ל, בהשתתפות חוקרים, קרובי משפחתו של אברהם עומר ז"ל, ומדריכי התוכנית. במהלך הערב הוצגו פרויקטים ייחודיים: "למוזיקה אין סורגים", בשיתוף עם כלא מעשיהו, "בין דור לדור", דיאלוג מוזיקלי בין אמהות ומתבגרות, "להיפגש מעבר למחסום", דיאלוג מוזיקלי בין פלסטינאים למתנחלים, "מגלים שפה משותפת"- דיאלוג מוזיקלי במועדון קשישים.

  תאריך: 2020-01-15 שעה: 10:56
  >> לידיעה המלאה
 • מימין: ד

  מימין: ד"ר רושל ג' סיידל, ד"ר בתיה ברוטין, פרופ' ג'ודי באומל-שוורץ, ד"ר ליאת שטייר-ליבני, ד"ר סוניה הדג'פת' ורבקה פריסטופ

  כנס בנושא "אלימות מינית כנגד נשים בשואה" נערך באוניברסיטת בר-אילן והוקדש לזכרה של נאוה סמל

  הכנס Depicting Violated Jewish Women During the Holocaust לזכרה של נאוה סמל היא יוזמה משותפת של Remmember the Women institute מניו-יורק והמכון לחקר השואה אוניברסיטת בר-אילן, בשיתוף פעולה עם מרכז פניה גוטספלד הלר לחקר נשים ביהדות; מרכז סאל ואן גלדר לחקר הוראת השואה; המחלקה להיסטוריה של עם ישראל ויהדות זמננו; והחוג לאמנות יהודית, כולם באוניברסיטת בר-אילן.

  תאריך: 2020-01-09 שעה: 7:42
  >> לידיעה המלאה
 • פרופ' יוסי מנדל, ביה

  פרופ' יוסי מנדל, ביה"ס לאופטומטריה, אוניברסיטת בר-אילן

  מחקר חדש של חוקרים מבית הספר לאופטומטריה באוניברסיטת בר-אילן ואוניברסיטת סטנפורד מצא שניתן לשלב בין ראיה טבעית למלאכותית ובכך לסייע לטיפול בסוג נפוץ של עיוורון

  פריצת דרך מחקרית תאפשר לעיוורים לראות: מחקר חדש של חוקרים מבית הספר לאופטומטריה באוניברסיטת בר-אילן ואוניברסיטת סטנפורד מצא שניתן לשלב בין ראיה טבעית למלאכותית ובכך לסייע לטיפול בסוג נפוץ של עיוורון.

  תאריך: 2020-01-09 שעה: 7:38
  >> לידיעה המלאה
 • פרופ' אורן פרז, דיקן הפקולטה למשפטים בבר-אילן והשופט חנן מלצר, יו

  פרופ' אורן פרז, דיקן הפקולטה למשפטים בבר-אילן והשופט חנן מלצר, יו"ר ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-21 וה-22 בכנס שנערך באוניברסיטת בר-אילן

  השופט חנן מלצר בכנס באוניברסיטה: "בעקבות הפעילות במערכות הבחירות בישראל, פייסבוק תקים בית דין פרטי בו יוכלו להשיג על פרסומים בזמן מערכת בחירות"

  השופט חנן מלצר, המשנה לנשיאת בית המשפט העליון ויו"ר ועדת הבחירות המרכזית לבחירות לכנסת ה-21 וה-22, התייחס (ד') לפעילות ועדת הבחירות מול פייסבוק וגופי המידע הגדולים בעולם וכן להפצת הפייק ניוז ברשתות החברתיות בזמן מערכות הבחירות. את הדברים אמר בכנס בנושא "דיני בחירות בעידן הדיגיטלי" שערכה הפקולטה למשפטים.

  תאריך: 2020-01-02 שעה: 10:05
  >> לידיעה המלאה
 • פרופ' שלמה הבלין, המחלקה לפיזיקה, אוניברסיטת בר-אילן

  פרופ' שלמה הבלין, המחלקה לפיזיקה, אוניברסיטת בר-אילן

  אזהרה מוקדמת: פיזיקאים חוזים "אל-ניניו" בשנת 2020

  תופעת הטבע המשמעותית "אל-ניניו" עלולה להתרחש בקרוב שוב באזור האוקיינוס השקט, על פי חוקרים מאוניברסיטת בר-אילן, אוניברסיטת גיסן (JLU) ומכון פוטסדאם לחקר השפעות האקלים (PIK). אף על פי שהמודלים המשמשים בדרך כלל אינם מצביעים על סימנים לסערה קרובה, החוקרים צופים את הופעתה של "אל-ניניו" לפני סוף 2020.

  תאריך: 2020-01-02 שעה: 9:50
  >> לידיעה המלאה
 • מימין: ציפי דון יחיא-לובוצקי, ד

  מימין: ציפי דון יחיא-לובוצקי, ד"ר אלישבע רוסמן, דרורה דון יחיא, עידו דון יחיא ופרופ' אשר כהן

  כנס בנושא "הציונות הדתית בין דת, מדינה ובחירות" לזכרו של פרופ' אליעזר דון-יחיא נערך השבוע באוניברסיטה

  השבוע התקיים באוניברסיטה כנס בנושא "הציונות הדתית בין דת, מדינה ובחירות" לזכרו של פרופ' אליעזר דון-יחיא, בהשתתפות בני משפחתו ורבים נוספים. מארגני הכנס, פרופ' אשר כהן, ראש בית הספר לתקשורת וד"ר אלישבע רוסמן, מהמחלקה למדעי המדינה, באוניברסיטת בר-אילן.  

  תאריך: 2020-01-01 שעה: 8:17
  >> לידיעה המלאה
 • פרופ' נירה משעל, ביה

  פרופ' נירה משעל, ביה"ס לחינוך והמרכז לחקר המח, אוניברסיטת בר-אילן

  התערבות מוחית יכולה לשפר הבנת הנקרא בקרב בוגרים עם לקות למידה

  מחקר חדש של אוניברסיטת בר-אילן שנערך במסגרת עבודת הדוקטורט של יוסי ארנרייך, בהנחייתה של פרופ' נירה משעל, מוכיח כי מספיקה גרייה חשמלית אחת כדי לשפר יכולות בקרב בוגרים עם לקות למידה.

  תאריך: 2019-12-25 שעה: 13:31
  >> לידיעה המלאה
 • מנכ"ל משרד החינוך, מר שמואל אבואב, יחד עם בכירים נוספים ממשרד החינוך ביקרו בתכנית "שערים" שמתקיימת בשיתוף עם המחלקה ללימודי המזה"ת

  מנכ"ל משרד החינוך, מר שמואל אבואב, יחד עם בכירים נוספים ממשרד החינוך ביקרו בתכנית "שערים" שמתקיימת בבר-אילן בשיתוף עם המחלקה ללימודי המזה"ת. מטרת תכנית "שערים" היא חיזוק רמת העברית בקרב תלמידי תיכון מצטיינים בחברה הערבית, על מנת לקדם השתלבותם בחברה הישראלית, במערכת ההשכלה הגבוהה ובשוק התעסוקה. זאת על רקע מצב הדברים הנוכחי בו נאלצים תלמידים ערביים רבים ללמוד מחוץ לישראל (בירדן, בשטחים ובמקומות נוספים בעולם) – על רקע חסר ברמת העברית.

  תאריך: 2019-12-22 שעה: 15:06
  >> לידיעה המלאה
 • מימין: ערן קרסו, ד

  מימין: ערן קרסו, ד"ר עמרי קורן ואריק קרסו

  "האנושות היא פרק חולף בחיי החיידקים": הפקולטה לרפואה ע"ש עזריאלי של אוניברסיטת בר-אילן בצפת אירחה את הכנס הלאומי למיקרוביום ע"ש אסתר וחיים קרסו

  הפקולטה לרפואה ע"ש עזריאלי של אוניברסיטת בר-אילן בצפת אירחה את הכנס הלאומי למיקרוביום ע"ש אסתר וחיים קרסו.

  תאריך: 2019-12-16 שעה: 15:16
  >> לידיעה המלאה
 • מימין: פרופ' אריה צבן, השופטות בדימוס מרים נאור ודורית בייניש, פרופ' קרנית פלוג, פרופ' רות הלפרין-קדרי ופרופ' אורן פרז

  מימין: פרופ' אריה צבן, השופטות בדימוס מרים נאור ודורית בייניש, פרופ' קרנית פלוג, פרופ' רות הלפרין-קדרי ופרופ' אורן פרז

  כנס "100 שנות אקטיביזם למען שוויון זכויות נשים בישראל " נערך בהשתתפות נשיאות בית המשפט בדימוס, דורית בייניש ומרים נאור ופרופ' קרנית פלוג, לשעבר נגידת בנק ישראל

  בכנס לציון מאה שנות אקטיביזם למען שוויון זכויות נשים בישראל שנערך (ד') באוניברסיטה ע"י מרכז רקמן, המחלקה ללימודי א"י וארכיאולוגיה, המכון לחקר האישה ביהדות והתכנית ללימודי מגדר ושותפים נוספים, הוצגה סקירה היסטורית וסופר סיפורן של הסופרג'יסטיות העבריות, ומה נעשה עד היום.

  תאריך: 2019-12-12 שעה: 14:49
  >> לידיעה המלאה
 • ד

  ד"ר עמרי קורן, הפקולטה לרפואה ע"ש עזריאלי של בר-אילן בצפת

  מחקר חדש מוכיח: הריון הוא בטוח בנשים עם מחלת מעי דלקתית

  מחלת מעי דלקתית (IBD) הוא מונח-על הכולל מצבים כגון דלקת מעי גס מכייבת (UC) ומחלת קרוהן (CD),  המאופיינים בדלקת כרונית של מערכת העיכול. IBD היא מחלה שסובלים ממנה מיליוני אנשים ברחבי העולם. הדאגה הנפוצה בקרב נשים עם IBD היא איך ישפיע הריון על מהלך המחלה, ולהפך, כיצד תשפיע המחלה על ההריון ועל בריאות העובר. יש לנו חדשות טובות לנשים הללו. מחקר בינלאומי חדש הראה, כי ההריון בטוח ואף יכול להשפיע לטובה על המחלה הדלקתית של המעי.

  תאריך: 2019-12-05 שעה: 9:53
  >> לידיעה המלאה
 • ד

  ד"ר מילנה פרנקל-מורגנשטרן, הפקולטה לרפואה ע"ש עזריאלי של אוניברסיטת בר-אילן בצפת

  חוקרים בפקולטה לרפואה חונכים בסיס נתונים חדש המאפשר לאתר איחוי גנטי הנגיש לטיפול תרופתי

  כאשר מגזרי DNA השייכים לשני גנים שונים מתמזגים מסיבה כלשהי, כפי שקורה בהתקה (טרנסלוקציה) או שחבור (splicing), התוצר ההיברידי שנוצר ממיזוג זה נקרא איחוי גנטי. בשנים האחרונות התברר, כי לאירועי איחוי הללו יש תפקיד מכריע בהתפתחות של סרטן ומחלות מורכבות אחרות. עם זאת, יש מעט מאוד משאבים המאחדים את כל המידע הזה והופכים אותו לזמין במקום אחד  למחלות מורכבות שונות. על ידי ניתוח של אלפי מיליונים של רצפי חומצות גרעין מנתונים הזמינים באופן גלוי, הצליח הצוות בהנהגתה של ד"ר מילנה פרנקל-מורגנשטרן מהפקולטה לרפואה ע"ש עזריאלי באוניברסיטת בר-אילן לזהות 111,582 איחויי גנים שחלק שמורים בצורה אבולוציונים בשמונה מינים שונים (אדם, עכבר, חולדה, זבוב פירות (דרוזופילה), חזיר בר, דג הזברה, שמרים ובקר).

  תאריך: 2019-12-05 שעה: 9:46
  >> לידיעה המלאה
 • החברה הישראלית – מלוכדת או מפולגת? פורסמו תוצאות "מדד ההסכמות בנושא לכידות בחברה הישראלית" לקראת האירוע השנתי של הקונגרס הישראלי

  לקראת האירוע השנתי של הקונגרס הישראלי שייערך השבוע, התפרסמו תוצאות "מדד ההסכמות בנושא לכידות בחברה הישראלית". המחקר נערך ע"י ד"ר יוליה אלעד-שטרנגר מהמחלקה למדעי המדינה, פרופ' שחר ליפשיץ, פרופ' יובל פלדמן, ד"ר אורי אהרונסון ועו"ד גלעד וינר מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר-אילן וכלל 2,470 אנשים מכל חלקי החברה הישראלית (יהודי וערבי).

  תאריך: 2019-11-26 שעה: 9:39
  >> לידיעה המלאה
 • פרופ' אריה צבן, נשיא האוניברסיטה ואריאל סלע, ראש מרכז ה UnBox בבר-אילן

  פרופ' אריה צבן, נשיא האוניברסיטה ואריאל סלע, ראש מרכז ה UnBox בבר-אילן

  300 יזמים ואנשי אקדמיה לקחו חלק בכנס של מרכז UnBox של אוניברסיטת בר-אילן

  300 יזמים ואנשי אקדמיה לקחו חלק בכנס של מרכז UnBox של אוניברסיטת בר-אילן. המרכז מחבר בין חוקרים בקמפוס ליזמים ואנשי עסקים במטרה להקים חברות שתוכלנה לנצל את העומק הטכנולוגי והמדעי של האוניברסיטה. בראש המרכז עומד אריאל סלע, בעל ניסיון עשיר מאוד ביזמות, בניהול ובהקמה של סטארטאפים ובהשקעות בישראל ובעמק הסיליקון.

  תאריך: 2019-11-21 שעה: 15:09
  >> לידיעה המלאה
 • צילום: גיל חיון

  צילום: גיל חיון

  540 דונם של ירוק בלב גוש דן: הפקת צילומים לחשיפת הקמפוס הירוק של בר-אילן

  לא רבים יודעים זאת, אבל הקמפוס של בר-אילן הוא קמפוס ירוק הכולל בשטחו שימוש נרחב בטכנולוגיה ירוקה, חממות של גידולים כמו בזיליקום ואפילו חממת קנאביס מאובטחת, מזרקות מים אקולוגיות וגנים בקונספט חברתי כמו "גן האשה" הממוקם בלב הקמפוס. לקראת פתיחת שנת הלימודים האקדמית סטודנטים בשלבים שונים בלימודיהם וממחלקות ופקולטות מגוונות, ביניהן: הנדסה, פיזיקה, רפואה, מדעי המחשב ובלשנות אנגלית, הצטלמו ברחבי הקמפוס, כשהם לבושים בקולקציה החדשה של אופנת החורף.

  תאריך: 2019-11-21 שעה: 10:53
  >> לידיעה המלאה