אוניברסיטת בר-אילן תעניק תואר דוקטור לשם כבוד למשפטנית פרופ' רות גביזון, מקימת מרכז מצילה-מרכז לחשיבה ציונית, יהודית ליברלית והומניסטית | אוניברסיטת בר-אילן

חדשות בר-אילן

משרד הדוברות טל': 03-531-8121 פקס: 03-738-4079 Spokesman.Office@mail.biu.ac.il
 • המשפטנית פרופ' רות גביזון

  אוניברסיטת בר-אילן תעניק תואר "דוקטור לשם כבוד" למשפטנית פרופ' רות גביזון, מקימת מרכז מצי"לה-מרכז לחשיבה ציונית, יהודית ליברלית והומניסטית

  תאריך: 2009-05-05 שעה: 14:06

  אוניברסיטת בר-אילן תעניק הערב (ג') את התואר "דוקטור לשם כבוד" למשפטנית, פרופ' רות גביזון כהוקרה על תרומתה למערכת המשפט בישראל, על השגיה המשפטיים הראויים לציון באקדמיה, במחקר,ובתחום הציבורי – המסייעים בעיצוב אופייה העתידי של מדינת ישראל.
  פרופ' גביזון זוכה להערכה ציבורית נרחבת על עמדותיה המקוריות והשנויות במחלוקת בעניינים כגון, האקטיביזם השיפוטי וביה"ש העליון.
  פרופ' גביזון כיהנה כחברה בוועדות ציבוריות בהן, ועדת כהן להגנת הפרטיות(שהניבה את החוק להגנת הפרטיות), ועדת צדוק לעניין חוקי העיתונות, ועדת שמגר לעניין מנוי יועץ משפטי וועדת וינוגרד לחקר מלחמת לבנון השנייה בשנת 2006.

  בנימוקים להחלטה על הענקת התואר נאמר כי פרופ' גביזון, היא משפטנית מבריקה שזכתה להכרה בין-לאומית על מחקריה החדשניים בפילוסופיה של המשפט, המשפט החוקתי, יחסי הדת והמדינה וכן בתחום זכויות האדם.
  היא חיברה ספרים רבים וזכתה בשורה של פרסים ובהם פרס אמ"ת במשפטים לשנת 2003.

  פרופ' גביזון הקימה את מרכז מצי"לה – מרכז לחשיבה ציונית יהודית ליברלית והומניסטית-והיא עומדת בראשו. באמצעות ניירות העמדה של מרכז זה מבקשת פרופ' גביזון לעסוק בוויכוח האידאולוגי העמוק בסוגיות שנחשבו בעבר ברורות מאליהן כגון, הלגיטימיות של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ועוד.

  פרופ' גביזון נמנית עם מייסדי האגודה לזכויות האזרח בישראל. היא שימשה כיושבת הראש ונשיאת האגודה.בשנים 2008-1998 שימשה כחברה במועצת המשפטנים הבין-לאומית,International Commission of Jurists. בנוסף, שימשה פרופ' גביזון עמיתה בכירה במכון הישראלי לדמוקרטיה ובמכון ואן ליר בירושלים.

  פרופ' גביזון היא בעלת תואר דוקטור של אוניברסיטת אוקספורד אנגליה ותואר בוגר בכלכלה ופילוסופיה, תואר ראשון במשפטים (בהצטיינות) ותואר שני במשפטים (בהצטיינות יתרה), מהאוניברסיטה העברית.
  היא חברת סגל ותיקה באוניברסיטה העברית ומחזיקה בקתדרה ע"ש חיים כהן לזכויות האדם.היא שימשה פרופסור-חבר אורחת בביה"ס למשפט של אוניברסיטת ייל ושל אוניברסיטת דרום קליפורניה. בנוסף, שימשה כעמיתה במכון לערכי האדם של אוניברסיטת פרינסטון.

  התואר דוקטור לשם כבוד יוענק לפרופ' גביזון ביום שלישי י"ח אייר תשס"ט (12 במאי), בשעה 19:30 בפארק האחדות ע"ש משפחת דאהן, הקמפוס הצפוני אוניברסיטת בר-אילן.
  פרופ' גביזון תקיים הרצאת אורח ביום שלישי 12 במאי בין השעות 15:30-14:00 בבניין משפטים, האגף למשפט מקרקעין, ע"ש בנין קומה ב' חדר סגל.
   

\n