פיתוח חדש של דר עמוס דניאלי מהפקולטה להנדסה באוניברסיטת בר-אילן עשוי לקצר את זמן האבחון של חולה בקורונה לכ-15 דקות | אוניברסיטת בר-אילן

חדשות בר-אילן

משרד הדוברות טל': 03-531-8121 פקס: 03-738-4079 Spokesman.Office@mail.biu.ac.il
 • ד

  ד"ר עמוס דניאלי, הפקולטה להנדסה, אוניברסיטת בר-אילן

  פיתוח חדש של ד"ר עמוס דניאלי מהפקולטה להנדסה באוניברסיטת בר-אילן עשוי לקצר את זמן האבחון של חולה בקורונה לכ-15 דקות

  תאריך: 2020-02-17 שעה: 10:13

  פיתוח חדש של ד"ר עמוס דניאלי מהפקולטה להנדסה באוניברסיטת בר-אילן עשוי לקצר את זמן האבחון של חולה בקורונה לכ-15 דקות. כיום זמן האבחון של וירוס הקורונה הוא כשעה. הטכנולוגיה החדשה, המבוססת על שילוב חלקיקים מגנטים ואופטיקה, יכולה לזהות כ-100 חולים במהירות ולצמצם את זמן ההמתנה. המעבדה המרכזית לווירולוגיה של משרד הבריאות מודעת למחקר ומשתפת פעולה.

  זמן האבחון הוא אחד האתגרים הגדולים ביותר בטיפול בחולי קורונה. ההמתנה הארוכה לאבחון של כל אדם המגיע עם חום גורמת לחשיפה של רבים לווירוס. באמצעות הטכנולוגיה החדשה בדיקות הרוק יוכלו להיות מפוענחות בשלושת רבעי מהזמן.

  מדובר בפיתוח ישראלי חדשני שכבר הוכח על וירוסים כמו זיקה ונמצא בשימוש במעבדה המרכזית לווירולוגיה של משרד הבריאות בתל השומר. הפיתוח שמיועד לווירוס הקורונה עשוי לקצר את זמן האבחון במעבדה לכ-15 דקות.

  איך זה עובד? במעבדה של ד"ר דניאלי פותחה טכנולוגיה לזיהוי אופטי רגיש של RNA באמצעות צימוד ה-RNA של הווירוס למולקולה פלואורסצנטית, הפולטת אור כשמאירים עליה בקרן לייזר. אבל בריכוזים נמוכים של RNA, האות הנפלט כה נמוך, שהמכשירים הקיימים אינם יכולים לזהותו. נניח לדוגמה שכל החדר הזה הוא תמיסת הרוק של חולה בקורונה," מסביר ד"ר דניאלי "גודל קרן הלייזר הוא כגודלו של אגרוף ובריכוזים נמוכים בתוך האגרוף יהיו אולי 3-2 מולקולות פלואורסצנטיות." ד"ר דניאלי מוסיף לתמיסה חלקיקים מגנטיים שנצמדים למולקולות הפלואורוסנטיות. התוצאה: אפשרות לרכז את המולקולות הפלואורוסנטיות ולהקטין את השגיאה במדידה.

  "שתי מטרות עמדו לנגד עיני בשלב זה, לפשט את התהליך ובתוך כך גם לדייק את תוצאותיו. החידוש שלי נשען על השימוש בשני אלקטרו-מגנטים, מגנטים המופעלים באמצעות זרם חשמלי. באמצעות הצבה נכונה שלהם הצלחנו ליצור שדה מגנטי עצמתי ולאסוף את כל אלפי המולקולות הפלואורוסנטיות שבתמיסה אל קרן הלייזר הצרה, עכשיו עצמת האות הוכפלה בכמה סדרי גודל. אבל זה לא הכול. כדי שלא נצטרך לשאוב את התמיסה, אנחנו מפעילים לסירוגין את האלקטרו-מגנטים, פעם ימני ופעם שמאלי. המולקולות אז נעות מצד לצד, בכל פעם שהן עוברות בתוך קרן הלייזר הן מאירות וכשהן יוצאות ממנה אינן מאירות, ההבהוב הזה שונה מהרעש הקבוע של התמיסה ומאפשר לנו, ללא תהליך נוסף, לקבוע במדויק האם החולה נחשף לווירוס הקורונה. הרגישות הגבוהה של הטכנולוגיה יחד עם הפשטות של הפעלתה מאפשרים את הפיתוח של מכשיר קטן בגודל של מכונת קפה ביתית המסוגל לזהות במהירות ריכוזים קטנים מאוד של גורמי מחלה שונים. ד"ר דניאלי מציין כי מלבד זיהוי ה-RNA של הווירוס, הקבוצה עובדת בשיתוף עם אוניברסיטאות באירופה על זיהוי נוגדנים שהמערכת החיסונית של החולים מייצרת כנגד הווירוס, ובכך לתת לרופאים אלטרנטיבה נוספת לזיהוי ודאי של הווירוס. בעוד שד"ר דניאלי מפתח קיטים לזיהוי מחלות שונות כדוגמת וירוס הקורונה, חברת MagBiosense מפתחת את המכשור המבוסס על הטכנולוגיה.

  בימים אלה מחפש ד"ר דניאלי יזם שיסכים להשקיע בהאצת פיתוח הקיט לזיהוי הקורונה והכנסתו לשימוש בבתי חולים.

\n