לראשונה באוניברסיטאות בישראל: תכנית הכשרה חדשה באוניברסיטת בר-אילן, ללימודי תחום המקרקעין במסגרת לימודים לתואר ראשון במדעי החברה | אוניברסיטת בר-אילן

חדשות בר-אילן

משרד הדוברות טל': 03-531-8121 פקס: 03-738-4079 Spokesman.Office@mail.biu.ac.il
 • לראשונה באוניברסיטאות בישראל: תכנית הכשרה חדשה באוניברסיטת בר-אילן, ללימודי תחום המקרקעין במסגרת לימודים לתואר ראשון במדעי החברה

  תאריך: 2019-09-11 שעה: 15:31

  העיסוק בתחום הנדל"ן הולך ותופס תאוצה בשנים האחרונות, ונדמה כי על מנת להצליח בעולם הזה, צריך בעיקר "חושים טובים". המציאות מראה דבר אחר.

  אוניברסיטת בר-אילן, מציעה תכנית הכשרה ייעודית, תכנית רום, כחלק מתואר ראשון במדעי החברה עם אספקטים ישומיים בתחומי הנדלן, אשר תתמקד בתחום המקרקעין, תכנון עירוני וניהול. זאת, מתוך ההבנה כי כדי לעסוק בנדל"ן באופן מיטבי, דרושה הכשרה המחברת את ההיבטים המורכבים הנוגעים למקרקעין ולפיתוח: נושאים בכלכלה, משפט, שמאות, הנדסה ומדידה, תכנון עירוני ושיקולים סביבתיים. בארצות מערב אחרות האוניברסיטאות מציעות תארים בתחום המקרקעין והעיסוק נחשב יוקרתי. 

  דווקא בישראל, בעלת האתגרים הקשים ביותר ב OECD עקב גידול מהיר באוכלוסייה ושטח מצומצם– עדיין אין באוניברסיטאות תואר ראשון ייעודי במקרקעין. אוניברסיטת בר-אילן, הינה האוניברסיטה הראשונה שמרימה את הכפפה.

  תכנית רום באוניברסיטת בר-אילן, גובשה במיוחד לענות על הצורך העצום באנשי ונשות ממקצוע המבינים איך לחבר יוזמות במקרקעין עם האילוצים הכלכליים והמשפטיים, עם צורכי המשק והחברה, ועם הטכנולוגיה החדשות ב"ערים חכמות" של העתיד.  בישראל אין "רזרבות" קרקע רבות, על כן העתיד הוא בהתחדשות עירונית – ענף של יוזמות נדל"ן ומדינות ציבורית מורכב במיוחד, שיגדיל עוד יותר את הביקוש למומחים. מגוון התעסוקות עצום: החל ביזמות פרטית, דרך תפקידים בחברות עסקיות ובנקים, ועד שירות ציבורי בערים וחברות ממשלתיות.  מטרות תכנית זו, להקנות לסטודנטים יתרון גדול על פני בוגרים של תכניות אחרות, ולחשוף בפניהם את האפשרות להשתלב במגוון רחב של התמחויות בתחום הניהול, לרבות התמחות בתחום שמאות המקרקעין.

  פרופ' רחל אלתרמן, יועצת אקדמית לתוכנית רום, אוניברסיטת בר-אילן: "תכנית הלימודים רום בעולם העסקים הגלובלי שמאי מקרקעין נדרשים לידע נרחב בתחומים רבים על מנת לקבל החלטות. קבלת החלטות בעולם זה צריכה להתבסס על ניתוח מעמיק של כל הגורמים הרלוונטיים כגון קבלת החלטות על השקעות בנכסים יצרניים תוך התחשבות בצד הפיננסי, קבלת החלטות עסקיות אסטרטגיות המביאות בחשבון את המצב הכלכלי במשק ומתאימות לדרישות חוקיות ו/או רגולציה רלוונטית וכד'.
  שמאות מקרקעין הינה תחום צעיר יחסית אשר נחשב מבוקש. עד כה לא היה תואר המשלב את הנושאים: מקרקעין, תכנון עירוני וניהול תחת קורת גג אחד ובשביל לקבל את כלל הכלים הנדרשים היה צורך לרכוש מספר תארים שונים. בפתיחת תכנית לימודים זו מטרתנו לאפשר לסטודנטים לשלב מקצוע ולימודים אקדמיים כאחד. תואר זה ירכז את כל הכלים הנדרשים לשמאי בעולם העסקים המודרני . התוכנית המוצעת נבנתה על מנת לספק לסטודנטים הכשרה רב תחומית בלימודיי שמאות מקרקעין, תכנון עירוני וניהול, וזאת על מנת להתמודד עם האתגר בביקוש העולה לאנשים בעלי ידע מקיף במכלול התחומים הללו".

\n