חדשות בר-אילן

משרד הדוברות טל': 03-531-8121 פקס: 03-738-4079 Spokesman.Office@mail.biu.ac.il
 • ד

  ד"ר נועה וילצ'ינסקי, המחלקה לפסיכולוגיה, אוניברסיטת בר-אילן

  ד"ר נעה וילצ'ינסקי מהמחלקה לפסיכולוגיה וצוות חוקרות ישראלי, זכו בגרנט בין-לאומי של 4 מיליון אירו לפיתוח פתרונות חדשניים עבור בני משפחה המטפלים בחולים

  תאריך: 2018-08-28 שעה: 11:58

  ד"ר נעה וילצ'ינסקי מהמחלקה לפסיכולוגיה וצוות חוקרות ישראלי זכו בגרנט בין-לאומי של 4 מיליון אירו מטעם האיחוד האירופי, לפיתוח פתרונות חדשניים עבור בני משפחה המטפלים בחולים.
  בצוות המחקר הישראלי, בראשו עומדת ד"ר וילצ'ינסקי, חברות חוקרות נוספות מבר-אילן: פרופ' רחל דקל מביה"ס לעבודה סוציאלית, ד"ר אילנית גורדון מהמחלקה לפסיכולוגיה וד"ר אורית רותם מהמחלקה לגאוגרפיה.

  לגרנט שותפים צוותי חוקרים מהולנד, אנגליה, שבדיה ואיטליה, כאשר מטרתו של הגרנט ליצור רשת של דוקטורנטים, חוקרים, מעצבי מדיניות ובעלי עניין אחרים מרחבי העולם, העוסקים בקשייהם של בני משפחה קרובים המטפלים בחולה, וכן לקדם את התחום.

  המימון שבו זכתה הקבוצה עשוי להוביל לפיתוח פתרונות חדשניים עבור המטפלים הקרובים, כגון טיפולים פסיכולוגיים, אפליקציות ואפילו פיתוח של רובוט, שיקלו על התמודדותם וישפר את איכות חייהם. 

  הרקע לפרויקט נעוץ בעלייה בתוחלת החיים שהביאה לשכיחות רבה של מחלות כרוניות ובפרט עלייה דרמטית של דמנציות כגון אלצהיימר. כתוצאה מכך, נטל רב של טיפול נופל על כתפי המטפלים הקרובים לזמן ממושך, וללא תגמול כספי. לדברי ד"ר וילצ'נסקי, הטיפול במקרים כאלה הוא בעיקר חד כיווני ועולה בדרישותיו על הנדרש בחיי היום יום השגרתיים. "בני המשפחה שהם מטפלים-קרובים מדווחים על יותר מצוקה נפשית, ופי שניים יותר בעיות בריאות מבני זוג בעלי מאפיינים דומים שאינם מטפלים-קרובים".

  ד"ר וילצ'ינסקי הקימה את המעבדה למחקר פסיכוקרדיולוגי שאותה היא מנהלת היום. המעבדה מתמקדת בחקר הגורמים הפסיכולוגים התורמים או פוגעים בהתמודדות החולה ובני משפחתו עם פריצתה של מחלת לב אקוטית. בין המשתנים הנחקרים במעבדתה: פוסט טראומה לאחר אירוע לב, התמודדות זוגית ומשפחתית עם המחלה, דפוסי תמיכה זוגיים ותרומתם להחלמה, ותרומתם של מאפיינים תרבותיים ומשתנים אישיותיים להתנהגויות מקדמות בריאות. בשנים האחרונות התמקדה ד"ר וילצ'ינסקי בתחום המחקר של המטפלים הקרובים ויזמה את הקמתה של קבוצת מחקר בינלאומית בנושא. שיתוף פעולה זה הוביל לפרסום הספר המדעי הראשון בנושא וכן גם לזכייה בגרנט מטעם האיחוד האירופי.