נשיא ורקטור בר-אילן לשעבר, המתמטיקאי פרופ' צבי ארד, הלך לעולמו בגיל 75 | אוניברסיטת בר-אילן
Whatsapp Facebook Instagram Twitter Linkedin Flicker Youtube

חדשות בר-אילן

משרד הדוברות טל': 03-531-8121 פקס: 03-738-4079 Spokesman.Office@mail.biu.ac.il
 • פרופ' צבי ארד ז

  פרופ' צבי ארד ז"ל

  נשיא ורקטור בר-אילן לשעבר, המתמטיקאי פרופ' צבי ארד, הלך לעולמו בגיל 75

  תאריך: 2018-02-05 שעה: 13:25

  פרופ' צבי ארד, לשעבר הנשיא והרקטור של בר-אילן, הלך לעולמו. בן 75 היה במותו. פרופ' ארד היה מראשי האוניברסיטה ופיתח את פעילותה בתקופת כהונתו. הוא ביסס קשרים ענפים והגדיל את מספר הסטודנטים ואת מספר חברי הסגל האקדמי. היה ממקימי התכנית לנוער מוכשר במתמטיקה ופעל להקמת השלוחות האזוריות של האוניברסיטה.

  פרופ' צבי ארד נבחר לרקטור ולנשיא בפועל ב-1989 המשיך בתנופת הפיתוח של האוניברסיטה. אז, בסוף שנות השמונים, מנתה האוניברסיטה 12,500 סטודנטים ב- 35 מחלקות אקדמיות. כ- 300 מחקרים נערכו במחלקות מדעי הטבע, והאוניברסיטה פיתחה טכנולוגיות חדשות ופורצות דרך בתחום ריפוי מחלת הסרטן, פוריות הגבר, פרמצבטיקה ועוד. בהמשך למגמה שהחלה בשנים שקדמו לכהונתו, פעל פרופ' ארד לעידוד המצוינות במחקר ובהוראה. במהלך כהונתו התחזקה הגישה שדגלה בהפניית רבים מהמועמדים ללימודים באוניברסיטה אל השלוחות ברחבי הארץ ובטיפוח תלמידי מחקר לתואר שני ולתואר שלישי.

  בצעירותו למד פרופ' צבי ארד במדרשית נועם בפרדס חנה ולאחר מכן המשיך ללימודי תואר ראשון בפילוסופיה כללית ומתמטיקה באוניברסיטת בר-אילן. הוא הצטרף לעתודה האקדמית בצה"ל  ואף השתתף במלחמת ששת הימים. אחר כך השלים את לימודיו לתואר שני ולתואר שלישי באוניברסיטת תל- אביב.

  בבר-אילן שימש פרופ' ארד כחוקר וכמרצה ובשנת 1983 קיבל דרגת פרופסור מן המניין. במקביל היה מרצה אורח באוניברסיטאות של שיקאגו וטורונטו והשתתף בכנסים בינלאומיים במדינות רבות. פרופ' ארד כיהן כראש איגוד הסגל האקדמי, כחבר המועצה להשכלה גבוהה מטעם האוניברסיטה וכמייסדו של המכון לחקר מדעי המתמטיקה ע"ש אמי נוטר. על פועלו כמדען, על הישגיו  הבינלאומיים ותרומתו להתפתחות מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל קיבל פרופ' ארד ב- 1998 את פרס קרן רוטרי והאוניברסיטה הפתוחה.

  פרופ' ארד חיזק והידק את שיתופי הפעולה המחקריים של בר-אילן עם אוניברסיטאות אחרות ועם מוסדות וחוקרים מובילים בכל העולם. המחקרים המשותפים הקיפו נושאים מגוונים, בתחומי יהדות, משפט, חברה ורוח, מתמטיקה, טכנולוגיה ומדעי הטבע. מלבד שיתופי פעולה מחקריים עם ארה"ב ואירופה, נעשה בתקופת כהונתו מאמץ מיוחד לבסס שיתופי פעולה מדעיים עם מדינות מהמזרח הרחוק.

  לצד זה, הוביל פרופ' ארד, כנשיא וכרקטור בר-אילן, משלחת מדעית לביקור רשמי ברוסיה יחד עם שר המדע והטכנולוגיה, עזר ויצמן. חברי המשלחת סיירו במעבדות מחקר והתרשמו מההשקעה הסובייטית במדעים. בהזדמנות זו נרקמו קשרים ראשוניים בין אוניברסיטת בר-אילן לבין האקדמיה למדעים ברוסיה והוחלט לבחון אפשרויות לשיתופי פעולה אקדמיים. במסגרת הסיור נפגשו ראשי האוניברסיטה גם עם חברי הקהילה היהודית במוסקבה ובלנינגרד. על פגישותיו עם חברי הקהילה יהודית ברוסיה אמר פרופ' ארד: "פגשנו את המסכנות היהודית בכל עליבותה והלב נצבט מרחמים". כעבור שנתיים יצאה משלחת נוספת בראשות פרופ' ארד וחתמה על הסכם לשיתוף פעולה עם האקדמיה הלאומית הרוסית שבה חברים כרבע מיליון מדענים. ההסכם קבע כי תוקם קרן משותפת שתאפשר חילופי פוסט-דוקטורנטים. הסכמים נוספים נחתמו עם מכונים אקדמיים בולטים ברוסיה, לפיסיקה, למתמטיקה, ללימודים סובייטים ולפוליטיקה. חשיבות רבה יוחסה לשיגור חברי סגל וסטודנטים מבר-אילן למדינות מחבר העמים לצורך טיפוח תרבות יהודית והקמת מסגרות ללימודי יהדות, בתוכן מאות ספריות שבהן אוצרות יהודיים שנפתחו לפני חוקרי בר-אילן.

  פרופ' ארד פעל להקמת השלוחות והמכללות האזוריות בהסכמת שר החינוך, זבולון המר, במסגרתן נפתחו מסלול לימודים לתואר ראשון מבלי שנדרשו התלמידים לסיים את חובותיהם לתואר באוניברסיטה ברמת- גן. לפני כ-25 שנה היה פרופ' ארד ממקימי המרכז הישראלי לקידום מדעי המתמטיקה, יחד עם פרופ' ברנרד פינצ'וק מהמחלקה למתמטיקה באוניברסיטת בר אילן. המרכז פועל לטיפוח נוער מצטיין במתמטיקה במסגרת שתי תוכניות - תוכנית העשרה מתמטית והתוכנית לנוער מוכשר במתמטיקה.

  פרופ' ארד ייסד את המכללה האקדמית נתניה ועמד בראשה במשך 24 שנים ובאחרונה התמנה לנגיד המכללה. הוא הותיר אחריו אישה, שלושה ילדים, שבעה נכדים ונינה.