ספר חדש של פרופ' אליעזר טאובר מבר-אילן, דיר יאסין: סוף המיתוס | אוניברסיטת בר-אילן

חדשות בר-אילן

משרד הדוברות טל': 03-531-8121 פקס: 03-738-4079 Spokesman.Office@mail.biu.ac.il
 • ספר חדש של פרופ' אליעזר טאובר מבר-אילן, "דיר יאסין: סוף המיתוס"

  תאריך: 2017-07-19 שעה: 12:18

  ספר חדש של פרופ' אליעזר טאובר מהמחלקה ללימודי המזרח תיכון בבר-אילן מכריע במחלוקת הארוכה על האירועים בכפר דיר יאסין בבוקר 9 באפריל 1948. באותו בוקר תקפו לוחמי אצ"ל ולח"י את הכפר הערבי דיר יאסין, ממערב לירושלים. בהתקפה  נהרגו בכפר תושבים רבים והמתקפה הייתה לאבן דרך, לסמל, למותג.

  על עובדות רבות שקרו באותו בוקר הייתה מחלוקת עד היום: האם התוקפים ביצעו טבח בכפר, כטענתם של התושבים הערבים וכפי שטענו אנשי ארגון ה"הגנה", או  האם זה היה קרב לגיטימי, שהסתיים במותם הבלתי נמנע של אזרחים, כפי שטענו אנשי אצ"ל ולח"י?

  הספר 'דיר יאסין: סוף המיתוס' שם קץ למחלוקת. זהו תיעוד עוצר נשימה בפרטנותו הדייקנית של מה שהתחולל בדיר יאסין, דקה אחר דקה, ירייה אחר ירייה, פיצוץ אחר פיצוץ - וכן, גם הרוג אחר הרוג.

  בתחקירו המקיף, שתוצאתו היא סיפור בלשי מאלף, עוקב פרופ׳ אליעזר טאובר אחרי כל אחד מהלוחמים ואחרי סיפורו של כל אחד מהרוגי הכפר. הוא השווה עדות לעדות, גרסה לגרסה, מקור למקור  וגילה, במפתיע, שאין פער גדול בין עדויות הלוחמים היהודים לבין עדויות הניצולים הערבים. את העדויות האלה  ארג פרופ' טאובר לתמונה ברורה של אירועי אחד הימים הדרמטיים ביותר בתולדות היחסים בין יהודים וערבים בארץ ישראל.

  מסקנתו של פרופ' טאובר נחרצת: הלחימה בכפר הייתה קשה, אבל, לא היה טבח בתושבים הערבים.