חדשות בר-אילן

משרד הדוברות טל': 03-531-8121 פקס: 03-738-4079 Spokesman.Office@mail.biu.ac.il
 • ג'ון בולטון, לשעבר שגריר ארה

  ג'ון בולטון, לשעבר שגריר ארה"ב לאו"ם

  השגריר ג'ון בולטון יקבל השנה את פרס "שומר ציון" מטעם מרכז אינגבורג רנרט ללימודי ירושלים.

  תאריך: 2017-04-05 שעה: 12:04

  ג'ון בולטון, לשעבר שגריר ארה"ב לאו"ם, יקבל השנה את פרס "שומר ציון" של מרכז אינגבורג רנרט ללימודי ירושלים באוניברסיטת בר-אילן. הפרס יוענק לשגריר בולטון בחודש הבא בטקס בירושלים והשגריר בולטון יישא בו  הרצאה בנושא "ירושלים הישנה או ירושלים החדשה".

  פרופ' יהושע שוורץ, ראש מרכז רנרט אומר כי הבחירה בשגריר בולטון הייתה בשל ידידותו לישראל. "השגריר בולטון מאמין  שניתן לקיים משא ומתן רק מעמדה של כוח  והוא עשה כל שביכולתו להבטיח שגם ישראל וגם ארה"ב יהיו בעמדה כזו",  אומר פרופ' שוורץ.

  השגריר בולטון הודה על הבחירה בו לקבל את הפרס. "זו זכות גדולה בשבילי להיחשב כאדם שעשה משהו ולהיקרא "שומר ציון". אני מקבל פרס זה בגאווה גדולה ואני מקווה שבקרוב נראה את ירושלים-ציון, זוכה לסטטוס שכל כך מגיע לה" אמר כשקיבל את ההודעה.

  במהלך כהונתו כשגריר ארה"ב באו"ם, השמיע בולטון את הקול התובע  ממועצת הביטחון של האו"ם לנקוט פעולה נחרצת נגד התפשטות הטרור הבינלאומי.

  הוא התמיד במאמציו למנוע מצפון קוריאה ואירן לצבור נשק גרעיני ויחד עם שגריר צרפת, הוביל את מועצת הביטחון לאשר פה אחד את סיום מלחמת החיזבאללה בישראל ב-2006, כאשר הסמיך חיילי או"ם לאכוף אמברגו נשק נגד החיזבאללה.

  בנוסף, לאורך כל שנות כהונתו באו"ם היה בולטון תומך נלהב של זכויות אדם ופעל לכנס סדרת דיונים של מועצת הביטחון בעניין הפרת זכויות אדם בבורמה והביא לאישור מועצת הביטחון  להצבת יותר מ-20000 חיילי או"ם בדארפור, סודן.

  לפני מינויו לשגריר, שימש בולטון תת מזכיר המדינה לענייני בקרת נשק וביטחון בינלאומי בוושינגטון ומילא תפקידים בכירים  בשירות הציבורי. כיום הוא עמית בכיר במכון American Enterprise.

  מרכז אינגבורג רנרט ללימודי ירושלים נוסד בשנת 1995 ביוזמת אינגבורג ואיירה רנרט. המרכז, שבראשו עומד פרופ' יהושע שוורץ מן המחלקה ללימודי ארץ-ישראל וארכיאולוגיה ע"ש מרטין (זוס), הנו האכסניה האקדמית הבין-תחומית הראשונה בעולם המוקדשת לקידום חקר העיר ירושלים ולחיזוק המודעות הציבורית למורשת בירת ישראל. מרכז רנרט מעורב במחקרים רבים הקשורים לירושלים, בהיבטים ארכיאולוגיים והיסטוריים שונים. המרכז גם עוסק בפעילות ציבורית הקשורה בירושלים, וגולת הכותרת של פעילות זו היא הענקת פרס "שומר ציון" לאישיות ציבורית שפעלה למען ירושלים או ישראל והגברת המודעות לחשיבות העיר והזיקה אליה. בין מקבלי הפרס עד כה ניתן למנות את הסופר חתן פרס הנובל לשלום, פרופ' אלי ויזל ז"ל, החוקרים פרופ' מרטין גילברט ופרופ' רות רוסקיס וייס, הסופרים הרמן ווק וסינתיה אוזיק, איש הרוח ארתור כהן והעיתונאים א"מ רוזנטל ז"ל, ד"ר צ'ארלס קרוטהאמר וויליאם סאפייר ז"ל, הסנטור ג'ו ליברמן, השגריר ד"ר דורי גולד ועוד.

   

  טקס הענקת פרס "שומר ציון" ייערך ביום ב', 29 במאי בירושלים.