חדשות בר-אילן

משרד הדוברות טל': 03-531-8121 פקס: 03-738-4079 Spokesman.Office@mail.biu.ac.il
 • מימין לשמאל: גרג גורדון, אריאל בנדור, אורן פרז, גד ברזילי ואורית קמיר

  חדש: עלה לרשת מאגר מחקרים אקדמיים בעברית

  תאריך: 2014-02-02 שעה: 12:51

  הפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר-אילן ומאגר המידע הבינלאומי SSRN, השיקו השבוע את הרשת העברית לשיתוף מחקרים אקדמיים. הרשת מהווה את הפריצה הראשונה של SSRN מחוץ לשפה האנגלית. במסגרתה ניתן יהיה להעלות מאמרים בעברית לאתר, לחפש את פרטיהם השונים, ולהשתמש בממשק העברי לצורך מחקר אקדמי. 

  SSRN הוא כיום האתר החשוב בעולם לפרסום חופשי של מחקרים אקדמיים במדעי החברה, במדעי הרוח ובמשפטים. עשרות אלפי חוקרים ברחבי העולם משתפים בו מחקרים עדכניים, עוד לפני פרסומם בכתבי עת. האתר כולל גם מערכת של כתבי עת אלקטרוניים בתחומי מחקר רבים. הקמת הרשת תשמש את החוקרים הישראליים וגם תקדם את המחקר בעברית בישראל ואת מוסדות המחקר בעולם. את הפרויקט מובילים פרופ' אורן פרז וחנן מנדל מהפקולטה למשפטים בבר אילן.

  לדברי דקאן הפקולטה, פרופ' שחר ליפשיץ, היוזמה משקפת את המחויבות של הפקולטה בבר אילן הן למחקר אקדמי גלובלי והן לחקר הבעיות הייחודיות של המשפט והחברה בישראל. "בפקולטה למשפטים בבר-אילן אנחנו מנסים לאזן בין האוניברסאלי למקומי", אמר פרופ' ליפשיץ, "אנו חשים שיש לנו מחויבות ייחודית לפתח את הערכים של החברה בישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. זה לא אתגר קל, אך אנחנו לא מוכנים לוותר מראש על האתגר. לכן הפרויקט הזה הוא כל כך חשוב לנו, כי הוא משלב את העברית עם המערכת הגלובלית".

  גרג גורדון נשיא SSRN שביקר בארץ לרגל ההשקה, הדגיש באירוע את חשיבות המיזם למחקר האקדמי בישראל: "כשחשבנו על מאגר מידע שלא באנגלית כמובן שהשפה הגרמנית, האיטלקית או הספרדית עלו כאופציות טבעיות. אבל העברית הייתה שפה חשובה עבורנו ומצאנו את בר-אילן כשותפה הנכונה. אנחנו מאמינים שבעזרת המאגר בעברית נוכל לקשר מחקרים ייחודים לקהילה הבינלאומית וליצור חיבור ברמה שלא נעשתה עד היום".

  גורדון התייחס לתפקידה של מערכת ה- SSRN ותרומתה לקהילת החוקרים: "תפקידינו המרכזי הוא לעזור לחוקרים להנגיש את המחקר שלהם לציבור. בעזרת מערכת SSRN אין צורך לחכות לפרסום בכתב העת או להמתין למחקר שיגיע לספרייה. אם נצליח לחבר את המאגר האלקטרוני לקהלים אחרים, שלא בהכרח מעולם האקדמיה, אז קהיליית המחקר תוכל להגיע לקהלים נוספים ולתרום להם בעולם המעשי. הרעיון הגדול ביותר בעולם לא יהיה שימושי אם הוא לא יקבל חשיפה. אנחנו מקווים כי בעזרת המאגר שנפתח בעברית נוכל לחשוף את הרעיונות הללו לעולם".

  חברת פרוקווסט (ProQuest) המשרתת את הרשת הכללית של SSRN תתמוך גם במיזם החדש בעברית. שירותי פרוקווסט משמשים להעברת מידע ברמה העולמית על ידי צבירה ושילוב מידע ממקורות ראשיים ומשניים, כולל ג'ורנלים, דיסרטציות, ארכיבים ממשלתיים ותרבותיים, חדשות, אוספים היסטוריים וספרים אלקטרוניים.