20 מרצים נבחרו לתואר מרצה מצטיין לשנת תשעא | אוניברסיטת בר-אילן

חדשות בר-אילן

משרד הדוברות טל': 03-531-8121 פקס: 03-738-4079 Spokesman.Office@mail.biu.ac.il
 • פרופ' מירי פאוסט, פרופ' חיים טייטלבאום, פרופ' משה קוה והרב שלמה שפר עם המרצים המצטיינים לשנת תשע"א

  20 מרצים נבחרו לתואר "מרצה מצטיין" לשנת תשע"א

  תאריך: 2011-06-28 שעה: 7:16

  אחד הטקסים החשובים באוניברסיטה המעודד מצויינות התקיים הבוקר, והוכרזו בו 20 המרצים המצטיינים באוניברסיטה. 10 מרצים בסגל הבכיר ו-10 מהסגל הזוטר, שנבחרו ע"י ועדה מיוחדת בראשותה של סגנית הרקטור, קבלו את הפרמטרים הגבוהים ביותר בהערכות הסטודנטים וזכו להמלצות מדיקני המחלקה על איכות הוראה גבוהה במיוחד. המחלקות המצטיינות ביותר: ביה"ס לעבודה סוציאלית והמחלקה לערבית: לכל אחת מהן 2 נציגים מצטיינים.

  פרופ' מירי פאוסט, סגנית הרקטור, עמדה בראש הוועדה ששקלה את הנתונים הרבים ובחרה את המצטיינים. "האוניברסיטה היא מוסד הוראתי שחוקריו גם יוצרים ידע. אני קוראת לזה הוראת 'ותן חלקינו בתורתך' – המרצה המצטיין יש לו חלק פעיל בתורה שהוא מלמד ועליה הוא מוסיף באופן אקטיבי ידע מצטבר. למורה המצטיין יש תכונה של אהבת הידע, חשיבה מקורית וביקורתית והוא עושה כל הזמן חיבורים חדשים של 'יש מיש'. אפשר לאמר שהוא גם ערכי באופן מיוחד, כי הוא מקדיש זמן להוראה, שהיא לא בהכרח החלק המתגמל במחקר אקדמי".

  על קידום ההוראה באוניברסיטה, אמרה פרופ' פאוסט "המרצים באוניברסיטה הם היחידים שאין להם תעודת הוראה ואפילו רשימת נושאים. יש כאן חופש אקדמי ללמד ולחקור. אנו, לשכת הרקטור ולשכת סגן הרקטור, עושים מאמצים גדולים לקידום ההוראה ומעודדים שימוש באמצעי הוראה חדשניים. 'המרכז לקידום הוראה', שהוקם ע"י פרופ' חיים טייטלבאום, בהיותו סגן הרקטור, ובראשו עומדת ד"ר יהודית אורבך, עוסק בשיפור ההוראה ומקיים סדנאות מגוונות בנושאים שונים, בין היתר קיימנו השנה 10 סדנאות לבניית מבחנים בהן השתתפו כ-200 מרצים".

  פרופ' משה קוה, נשיא האוניברסיטה, עמד על כך שזהו אחד הטקסים החשובים באוניברסיטה. "כל מרצה שנכנס לכיתה עומד בפני ועדת שיפוט – הסטודנטים שלו. ואין דבר שמעניק יותר תמיכה לחוקר מהערכת הסטודנטים אליו כמצטיין. הכיתה היא היכל הקודש עבור מרצים כמוכם, ואני מאחל שתמשיכו 'לשמוע, ללמוד וללמד' ולהיות מורי דרך, כי זו מתת אל", דברי פרופ' קוה.

  פרופ' חיים טייטלבאום, רקטור האוניברסיטה, ציין כי הטקס המתקיים כבר שנה שלישית והפך למסורת. "אנו מעניקים הצטיינות לסגל הזוטר בדיוק כמו לסגל הצעיר בבחינת 'אל תסתכל בקנקן אלא במה שיש בו'. יש צעירים המלאים ישן, ויש שאינם צעירים ואין בהם כל חדש. מצויינות יכולה להיות בכל גיל, ועובדה שכולכם מוכרזים כמצויינים. ההוראה היא אחותה החוקית של המחקר והם הולכים יד ביד".

  לכבוד המצטיינים הוקרן סרטון המציג את "הטיפים להוראה מצויינת" מפי 20 המרצים המצטיינים. הסרט נערך ע"י אמיר בן-דוד מהפקולטה למדעי החברה.

  ד"ר סיריל כהן מהפקולטה למדעי החיים נשא דברים בשם מצטייני הסגל הבכיר. "בשם חברי אני מודה על הבחירה בנו ועל שזיכתם אותנו במעמד המרגש זה. יש הרבה רגעים מרגשים שחווים כמרצים, אבל היפים ביותר הם כאשר אנו רואים את הסטודנטים שלנו מצליחים במחקר, בהוראה, בפיתוח, בתעשייה, ובכלל בכל תחומי החיים, כי אז אנו מרגישים שותפים להצלחתם. הטיפ שלי להוראה טובה היא מרצה המרגיש כסטודנט – מתלהב מהגילוי הראשוני של התיאוריה המהפכנית שתשנה את הפרספקטיבה שלו לעד. אני מברך יום יום על שזכיתי לשלב גם הוראה לצד מחקר. ובאופן אישי, עליתי לארץ לפני 18 שנים, לבד, כשהעברית שבפי אינה רהוטה, והיום אני עומד כאן מולכם במדינת ישראל, שמלמדים בה בשפה העברית. וזהו עבורי – חלק מהתגשמות החלום הציוני שלי".

  ד"ר ורד טוהר מהמחלקה לספרות עם ישראל נשאה דברים בשם מצטייני הסגל הזוטר. "השנה מלאו מאה שנים להולדתה של לאה גולדברג. מאז גיל 10 כתבה היא יומן בעברית והיתה נחושה להיות סופרת עברייה. כסטודנטית כתבה כי מרצה טוב מעורר בסטודנטים שלו סקרנות ורצון להעמיק את ידיעותיהם, אך יותר מכל מעורר בהם השראה. לימים הפכה פרופ' גולדברג למרצה מחוננת. אני מבקשת להודות על הטקס הזה. לא דבר מובן מאליו הוא שמוסד אקדמי מטפח ומתגמל את חברי הסגל שלו על רמת ההוראה שלהם. במובן זה אוניברסיטת בר אילן היא דוגמא ומופת להרחבת המושג 'מצויינות אקדמית' – דגש על מחקר מבלי להזניח את ההוראה. כך נכון וכך ראוי".

  ואלו הם המרצים המצטיינים:
  הסגל הבכיר:
  ד"ר באום נחמי מביה"ס עבודה סוציאלית. "מביאה להוראה את ניסיונה העשיר בטיפול עם יחסי אנוש טובים. שמה דגש על פיתוח חשיבה אישית. אחת הדמויות המרכזיות בפיתוח ובעיצוב תוכנית הלימודים".
  ד"ר דובב לאה מהמחלקה לספרות משווה. "בעלת ידע רב המקנה כלים וזויות ראיה למחקר וגם מרתק. מעמיקה ונמצאת שם עבור הסטודנטים בכל זמן. מקבלת גם סטודנטים ממחלקות אחרות ברוחב לב".
  ד"ר הולצמן ליבנת מהמחלקה לערבית "אהודה מאוד וזוכה להערכה רבה ובעלת יחסי אנוש מעולים. מהווה דוגמא להגשה של סילבוסים נכונים. בעלת יכולת הנחיה ויחס חם, פעיל רבות במחלקה".
  ד"ר חן-מוריס רז מהחוג למדע, טכנולוגיה וחברה. "מעמודי התווך בחוג. נחשב למורה מוערץ ומוערך במיוחד. יצירתי ומשאיר חותם אינטלקטואלי עמוק בסטודנטים. דוחף, מאתגר ובעיקר אהוב".
  ד"ר כהן סיריל מהפקולטה למדעי החיים. "מלמד בחן, והסטודנטים מצביעים ברגליים ונוהרים אליו למרות שמלמד את הקורס הכי מורכב. חבר פעיל בועדת הוראה ויוזם שינויים וחידושים בהוראה".
  ד"ר נוביק טל מהמחלקה למתמטיקה."ידוע כמרצה מעולה ובהיר, מסביר היטב וקשוב לסטודנטים הרצאותיו בהירות, נגישות ומאורגנות ביעילות. אכפתי ומעורב, יוזם קשרים ותוכניות משותפות".
  ד"ר נוסים יעקב מהפקולטה למשפטים. "הרצאותיו בנויות, נהירות, ברורות חדשניות ומעוררות מחשבה.משקיע זמן בהנחייה אישית ותמיד זמין. תורם לפקולטה בכל דרך, יוזם ותורם מכישרונו וידיעותיו".
  ד"ר פרזיגר אדם מהתוכנית ליהדות זמננו. "מרצה ומורה מעולה הבקי בידע היסטורי ועכשווי. מהמוכשרים שיש, מרתק ואקטואלי. "מענטש", מגלה יחס חם, סבלנות ומסייע בכל שניתן".
  ד"ר צדוק אבינעם מהפקולטה להנדסה. "הציב סטנדרט גבוה של מוכנות להרצאות והכנת חומר רקע עשיר. רואה בהוראה שליחות, זמין ובעל יחס חם. למרות היותו חדש בסגל, הצטרף לועדת הוראה".
  הרב שרלו יובל מהמדרשה לנשים. "רב תחומי, מרתק, יצירתי ומקורי. שיעוריו בעלי אופי ייחודי, רגיש לצרכי הפרט ומעורב בחברה. מידותיו התרומיות עושות אותו למורה לחיים, מדריך ומנהיג".


  הסגל הזוטר:

  ד"ר איזקסון עטרה מהמחלקה למוזיקה. "הפכה את אמנות ההוראה להנהגה אמיתית של התלמידים. מורת דרך ודוגמא ומופת של הוראה והדרכה".
  גב' חן-קלדרון דבורה מהמחלקה לאנגלית כשפה זרה. "מצליחה לרתום את הסטודנטים ללמידה בזכות גישתה בחיובית והמיוחדת. מייצרת אוירה של למידה רצינית, אך עושה שימוש בשילוב הומור".
  ד"ר טוהר ורד מהמחלקה לספרות עם ישראל. "דוגלת בהוראה אותנטית, עם קישור לעולמו של הסטודנט. יחסה פתוח וקורן והיא יצירתית בהוראתה".
  ד"ר לוי פנינה מהמחלקה להיסטוריה כללית. "בוחרת נושאי הוראה מחדשים ומרתקים. בעלת תחושת שליחות והיא דוגמא ומופת בחובותיה כחברת סגל. תלמידיה גומרים עליה את ההלל".
  ד"ר מקרוס איילת מביה"ס לעבודה סוציאלית. "משקיעה מחשבה רבה בבניית הקורסים ומערכי שיעור מאורגנים ומעניינים. תמיד זמינה לסטודנטים ומשקיעה בשילוב הוראה תיאורטית עם הכשרה בשדה".
  ד"ר סיידלר איילת מהמחלקה לתנ"ך. "מצטיינת בהוראה מקצועית, מעודכנת ומשקיעה מאמצים. אהובה, קפדנית ובעלת דרישות גבוהות. בעלת יחס הגון ונעים ואשת צוות נאמנה".
  מר עדני רון מהמחלקה למדעי המחשב. "התרגולים שלו פועלים כשעון שוויצרי. מכלול התנהלותו, התנהגותו לסטודנטים, עזרתו המקצועית ואישיותו ראויים לתואר 'מושלם'. "
  מר פור ניר מהמחלקה לכימיה. "מקצועי, מסודר ומתודולוגי. נעים הליכות ומוכן לעזור מעבר לשעות הפורמאליות, תמיד זמין ואהוב. מתרגל מצטיין ברמה הגבוה ביותר".
  מר רוטנשטרייך יצחק מהמחלקה לערבית. "מעל 30 שנה במחלקה ואחד מעמודי התווך שלה. זוכה להערכה רבה, בעל יחסי אנוש מעולים, בעל ניסיון רב ומעורה מאוד בחומרים שמלמד".
  ד"ר רוסמן-סטולמן אלישבע מהמחלקה למדעי המדינה. "חוות הדעת שמקבלת הן נדירות ועומדות על 5 מתוך 5. היא חדשנית ויצירתית ובעלת יחסי אנוש מצויינים. רעיונותיה לתוכנית הלימודים מקוריות ולקחה על עצמה, בהצלחה רבה, ללמד תחומים חדשים לה".