הודעות הקמפוס

משרד הדוברות טל': 03-531-8121 פקס: 03-738-4079 Spokesman.Office@mail.biu.ac.il
 • ד``ר דניאלה גורביץ וזאפר סרשוואלה

  ד``ר דניאלה גורביץ וזאפר סרשוואלה

  יועצו המיוחד של ראש ממשלת הודו זאפר סרשוואלה: "ישראל מעצמה טכנולוגית ותהיה טעות להתעלם ממנה"

  תאריך: 2017-11-06 שעה: 15:21  ביום רביעי (1.11) התארח באוניברסיטת בר-אילן זאפר סרשוואלה (Sri Zafar Sareshwala) מוסלמי, איש עסקים מהמובילים בהודו ופילנטרופ מוכר בארצו, המשמש כיום כיועץ קרוב לראש ממשלת הודו לענייני מוסלמים ומייצג מפלגת הימין.


  סרשוואלה בא ארצה כאורחה של ד"ר דניאלה גורביץ והתכנית למונותאיזם אוניברסלי ע"ש סר נעים דנגור והמחלקה לערבית ובשיתוף  עם עו"ד ענת ברנשטיין רייך, יו"ר לשכת המסחר והתעשייה ישראל-אסיה. 


  בהרצאתו בבר-אילן סיפר את סיפורו האישי ופרש את חזונו. הוא סיפר כיצד היגר עם משפחתו ללונדון בעקבות פרעות בהודו ואף יזם  תביעה באו"ם כנגד נרדרנה מודי, שאותו הוא ראה כאשם המרכזי בהתרחשויות. עם זאת לאחר התפייסות ארוכה, הוא שב להודו והפך ליד ימינו של מודי ועודד את המיעוט המוסלמי (כ-200 מיליון איש) להשתלב בפוליטיקה.


  בעניין יחסי ישראל הודו אמר סרשוואלה כי ישראל היא מעצמה טכנולוגית שטעות להתעלם ממנה ומהישגיה.הוא דחה בתקיפות את  הביקורת בקרב מוסלמים בארצו על ביקור מודי בישראל. "האם העובדה שמארק צוקרברג יהודי משנה את אופן השימוש שלך בפייסבוק? יתרה מכך, האם יהדותה של ישראל מנעה ממשלת הודו לרכוש טכנולוגיה צבאית מתקדמת מישראל במיליארדים? מדוע האקט הסימבולי של ביקור אישיות פורמלית בישראל גוררת כל כך הרבה התנגדות?" שאל.


  סראשוולה התייחס גם לסוגיה הפלסטינית ואמר שבשנת 2010 ביקר מחמוד עבאס בהודו, ובמסיבת עיתונאים משותפת שערך עם רוה"מ הכריז מודי כי הודו תעניק 140 מיליון דולר לפלסטינים. סראשוולה לא אהב את המחווה, והעלה לפני הממשלה ההודית שאלות קשות: "לאן הולך הכסף? מה הפלשתינאים באמת רוצים? מדוע הם לא משתמשים בכסף כדי לדאוג לרווחה ולהשכלה לדור הצעיר? מדוע  מנהיגיהם לא עומדים על זכותם להתקדם ולהסיר את כתר הקורבנות מעל ראשם?" שאל. עוד הוסיף ואמר "העולם השתנה. ראו אותנו, סבלנו מפרעות, ביזה, רצח והשפלה כמוסלמים בתוך ארצנו, אבל בשום שלב לא הרגשנו קורבן. בתהליך עמוק ויסודי הבנו שהדרך לשינוי האופן שבו ההודים האחרים רואים אותנו, היא באמצעות חינוך והשכלה גבוהה. רק כך נוכל למנוע את הטבח הבא. שתי אפשרויות עמדו בפנינו - או להיות תלוי בחסדי הממשלה שעוינת אותנו, או לפתור בעצמנו, בכוחותינו שלנו, מבפנים את הבעיות שלנו, במטרה להשתלב אחר כך בפוליטיקה הגדולה".


  יועצו של ראש ממשלת הודו  סיפר כיצד העביר תקציבי עתק לעידוד הציבור המוסלמי לרכוש השכלה גבוהה  ואיך העביר השתלמויות של השכלה הוליסטית לחינוך כלכלי הכוללות חינוך לערכים פיננסים, ניהול תקציב ומומחים משוק ההון, במסגרתם גם נפתחו בחלק מהמסגדים בהודו  מרכזי השתלמות לגברים. "עליכם להבין", סיכם סראשוולה, "מהפכה אמיתית לא תלוית כסף או מלחמות על נדל"ן ואדמות, אלא מורכבת משלושה ערכי יסוד: השכלה, בנקאות ועסקים שעליהם לעמוד על שני יסודות חיוניים להצלחה: יושרה והגינות".