הודעות הקמפוס

משרד הדוברות טל': 03-531-8121 פקס: 03-738-4079 Spokesman.Office@mail.biu.ac.il
 • ראש ממשלת אוסטרליה, מלקולם טרנבול: יחסי ישראל אוסטרליה קרובים היום משהיו אי פעם

  תאריך: 2017-11-06 שעה: 15:20  ראש ממשלת אוסטרליה, מלקולם טרנבול התארח השבוע בכנס משותף של מרכז בגין- סאדאת בבר-אילן והמכון למדיניות אסטרטגית (ASPI) והכריז שם כי היחסים בין אוסטרליה לישראל קרובים היום  יותר משהיו אי פעם.


  בכנס השתתפו חוקרים ובכירים מאוסטרליה וישראל על מנת לחלוק ולנתח את האתגרים העומדים בפני העולם. הדיאלוג היווה הזדמנות חשובה לדיונים בנושאי הגנה וביטחון, תוך התייחסות רחבה למעמד וליחסים בין שתי המדינות.


  בדברן על איום הטרור האיסלמי על ישראל ועל אוסטרליה  אמר טרנבול: "מזכר ההבנה לשיתוף פעולה בין התעשיות הביטחונית (אוסטרליה וישראל) הוא בעל חשיבות מכרעת וכמוהו  גם שיתוף הפעולה הגובר בסייבר שבו אנו מקיימים דו שיח אסטרטגי. בעולם שבו המרחק נמחק על ידי טכנולוגיה, המעניקה לכל אדם יכולת לשבת בכל מקום בעולם ולהיות מסוגל לנתב את הפעולה כאילו נכח בחדר הסמוך, גדל איום הטרור בעולם ומקרב אותו לכולם. המזרח התיכון אינו רחוק מאוסטרליה. ביבי (ראש הממשלה, בנימין נתניהו) אומר שזו מרחק גדול, וזה נכון -  בטיסה, אבל במונחים של תקשורת, זה עניין של שניות".


  בהתייחסו לפיגוע שאירע בניו יורק בשבוע שעבר, אמר טרנבול כי הגנה על מקומות צפופי אוכלוסייה חשובה עוד יותר. "יש לנו עזרה  ושיתוף פעולה פורה עם ישראל ומספר שותפים בינלאומיים נוספים ועלינו להשתמש בכל מערכות היחסים שלנו כדי למלא את המחויבות החשובה ביותר שלנו - לשמור על ביטחון העם שלנו. זו החובה הראשונה של הממשלה ולשיתוף הפעולה עם ישראל יש חלק גדול מאוד בכך". בהקשר זה ציין טרנבול כי דיאלוגים כמו זה הנערכים בין ASPI למרכז BESA הם קריטיים. "ככל שנוכל לעבוד ביחד על נושאים כמו לוחמה בטרור, וסייבר בפרט, כך נהיה יעילים יותר בשמירה על שני עמינו".


  בהמשך אמר ראש הממשלה האוסטרלי כי מימד נוסף שניתן לחזק בין שתי המדינות, הוא בעסקים, בטכנולוגיה ובהשקעה. הוא ציין כי 16 חברות ישראליות בשווי 1.8 מיליארד דולר רשומות ב- ASX (הבורסה האוסטרלית). שעשתה עבודה טובה והנגישה את עצמה לקהילה הבינלאומית.
  בתמונה (משמאל לימין): מנכ"ל איגוד הקהילות היהודיות, ד"ר קולין רובינשטיין; אנליסט בכיר ב- ASPI, ד"ר אנתוני ברגין; יו"ר AIJAC מארק לייבלר; מנהל מרכז בס"א, פרופ' אפרים קארש; ראש ממשלת אוסטרליה מלקולם טרנבול וגברת לוסי טרנבול; נשיא אוניברסיטת בר-אילן פרופ' אריה צבן.