הודעות הקמפוס

משרד הדוברות טל': 03-531-8121 פקס: 03-738-4079 Spokesman.Office@mail.biu.ac.il
  • תערוכת הקהילות היהודיות בסין המודרנית נפתחה לכבוד עובדי בר-אילן

    תאריך: 2017-01-31 שעה: 9:51    השבוע (יום ה') נערך יום עיון מיוחד לעובדי האוניברסיטה במסגרת אירועי התערוכה המוצגת במרכז הננוטכנולוגיה בנושא: "קהילות יהודיות בסין המודרנית: הקהילה הספרדית-הקהילה האשכנזית-הגטו היהודי במלחמת העולם השנייה". האירוע הוא פרי שיתוף פעולה בין  שלושה גורמים: מערך קשרים בינלאומיים- חטיבת אסיה, בלשכת סגן נשיא למחקר, ועד העובדים והמכון לננוטכנולוגיה.


    יוזמת התערוכה, ד"ר דניאלה גורביץ, המשמשת כראש דסק אסיה בלשכת סגן נשיא למחקר ועומדת בראש התכנית למונותאיזם אוניברסלי ע"ש סר נעים דנגור, הסבירה את הרעיון התערוכה כולה וסיפרה את סיפורן של הקהילות היהודיות שחיו בסין במאה שנים אחרונות. המפגש נחתם בסיור מודרך בתערוכה ובמעבדות הננוטכנולוגיה.


    ד"ר דניאלה גורביץ, בירכה על היוזמה והוסיפה: סטודנטים וחוקרים סינים מגיעים לבר-אילן במספרים הולכים לגדלים בשנים האחרונות, אבל החיבור הזה שבין ישראל למזרח אסיה בכלל ולסין בפרט עדיין לא הוטמע בחשיבה המחקרית בבר-אילן. היה חשוב לי להביא תערוכה שמעמידה במרכז את נקודת המבט ה"יהודית" דווקא (למרות שהיהודים היו מיעוט שולי בסין הגדולה), כדי להציג  דוגמא אחת, מיני רבות, לשיתופי הפעולה האפשריים מתוך החיברות התרבותית הטבעית שקיימת בין שני העמים העתיקים הללו". עוד אומרת ד"ר גורביץ, "הסיור כלל גם ביקור בכמה מהמעבדות שמציגות את הציוד והמחקר המתקדם בתחומו. חשבנו שזו הזדמנות מצוינת לחבר בין שני תחומים שבדרך כלל לא נפגשים- מעבדות ננוטכנולוגיה עם  לימודים הומניסטים. לתפיסתי, אלה מעגלים הכרוכים אלו באלו, שכן השנה חתם מרכז הננו על הסכם שיניב סדרה של 8 מחקרים משותפים עם חוקרי ננו וחוקרים מקבילים מן האקדמיה המדעית למדעים הסינית. בכך, למעשה, יצרנו חיבור כולל מן העבר המשותף, אל העתיד המשותף, שממדי הפוטנציאל שבו רק מתחילים להיחשף".