הנשיא - ביוגרפיה

הנשיא - ביוגרפיה

נשיא אוניברסיטת בר-אילן  - פרופ' אריה צבן

פרופ' אריה צבן, הוא חוקר בעל מוניטין בין-לאומיים בתחום מדע החומרים והאנרגיה החלופית. הוא  נמנה עם מקימי המכון לננוטכנולוגיה ולחומרים מתקדמים בבר-אילן, והיה הראשון לעמוד בראשו. בתפקידו הקודם כסגן נשיא למחקר הוביל פרופ' צבן את הקמתם של מרכזי האימפקט המבוססים על גישה חדשנית של מחקר מונע אתגרים. מרכזי האימפקט מאחדים חוקרים וסטודנטים מתחומים אקדמיים שונים, המתמודדים עם בעיות מורכבות, שפתרונן מכוון להביא לשינוי משמעותי בעולמנו.  אחד-עשר מרכזי אימפקט בתחומי ידע שונים פועלים כיום בבר-אילן, מהם בשלבי הקמה, מהם בתנופת עשייה וחלקם כבר גייסו משאבים להמשך הפעילות.

כמה ממחקריו הבולטים של פרופ' צבן מתמקדים בתחום השימוש בנקודות קוונטיות ובננוטכנולוגיה כדי לאפשר הדפסת קולטי שמש ובכך להוזיל את מחירם ולספק באמצעותם יישומים רבים. עשרה פטנטים רשומים על שמו והוא אחראי בין היתר לפיתוחים המבוססים על אנרגיה סולארית, ופיתוח סוללת אלומיניום-אוויר נטענת במים, המאריכה את טווח הנסיעה של מכוניות חשמליות. עבודתו המדעית של פרופ' צבן פורסמה במאות מאמרים בכתבי עת אקדמיים מובילים ובספרים. פרסומיו עוסקים בתחומי אנרגיה פוטו-וולטאית, סוללות, חומרים להמרה ואחסון אנרגיה ועוד. מחקריו של פרופ' צבן הובילו להקמתן של ארבע חברות הזנק המיישמות שמונה מהפטנטים שפיתח.

פרופ' צבן שותף במספר תוכניות לחינוך לחיסכון באנרגיה ושימוש באנרגיה חלופית בבתי ספר ובמוסדות אקדמיים. כמו כן הוא חבר בוועדה הממשלתית למקורות אנרגיה חלופית ומשמש כסגן יו"ר של קנוסורציום הישראלי לפתרונות אנרגיה סולארית. הוא זכה בשלל מענקים ופרסים יוקרתיים, ובהם פרס האגודה הישראלית לכימיה לחוקר המצטיין, מלגת רוטשילד, מלגת לוי אשכול, פרס לנדאו  למחקר באנרגיה מתחדשת, פרס האגודה הישראלית לוואקום לחוקר המצטיין.

פרופ' אריה צבן הוא בוגר אוניברסיטת בר-אילן בכימיה בהצטיינות והשלים כאן דוקטורט באלקטרוכימיה בהצטיינות יתרה לאחר שהשלים שנתיים של פוסט דוקטורט במעבדה הלאומית לאנרגיה חלופית בקולורדו שבארה"ב, הצטרף לסגל הבכיר של בר-אילן. צבן שירת בחיל האוויר כטייס קרב, הוא מתגורר בשוהם, נשוי לרחלי, אב לארבעה וסב לנכד אחד.

פרופ' צבן מציג את חזונו בנאום שנשא עם כניסתו לתפקיד נשיא האוניברסיטה

 

 

תאריך עדכון אחרון: 17/10/2017