למען הקהילה

למען הקהילה

ברוח הפסוק ו"אהבת לרעך כמוך", מדגישה אוניברסיטת בר-אילן גם את חשיבותם של ערכי המעורבות החברתית וההתנדבות. במסגרת זו תומכת האוניברסיטה בשלל פרויקטים ומעודדת חברי סגל וסטודנטים להשתתף בפעילות למען הקהילה ולהיות גורמים משפיעים ומקדמים בחברה הישראלית.

כמה מהפרויקטים הבולטים בתחום המעורבות החברתית הן הקליניקות המעשיות, המציעות לקהל הרחב סיוע וטיפול מקצועי חינם או בעלות סמלית. קליניקות אלו פועלות במחלקה לפסיכולוגיה, ביחידה ללימודי המשך של בית הספר לעבודה סוציאלית, בפקולטה למשפטים ובמחלקה לאופטומטריה.

הקליניקה הטיפולית לפסיכולוגיה מספקת טיפולים פסיכולוגיים המתבססים על מגוון הגישות הטיפוליות המקובלות. ניתן לפנות לקליניקה לקבלת עזרה נפשית, זוגית ומשפחתית. כמו כן מטופלים בקליניקה אנשים בעלי חרדות מסוגים שונים, טראומות, התקפי פאניקה ועוד.

אנשי המחלקה לפסיכולוגיה פועלים גם מחוץ לכותלי הקמפוס ובשיתוף עם משרד הביטחון מעניקים סיוע לנכי צה"ל פגועי ראש, במרכז השיקום ביפו.

ביחידה ללימודי המשך של בית הספר לעבודה סוציאלית, פועלות ארבע קליניקות טיפוליות:

הקליניקה לטיפול מיני, שבה ניתן סיוע לגברים, לנשים ולזוגות בהתמודדות עם בעיות בתחום המיני כדי שיוכלו לממש את הפוטנציאל המיני שלהם בהתאם לשלבי החיים שבהם הם נמצאים.

הקליניקה לטיפול מיני באנשים עם צרכים מיוחדים, שבה ניתן סיוע בתחום הזוגיות והמיניות לגברים, נשים ולזוגות עם צרכים מיוחדים, במטרה לסייע להם לענות על ציפיות בני הזוג, להביא לכדי מיצוי את הפוטנציאל המיני שלהם ולשפר את איכות חייהם. 

הקליניקה לטיפול זוגי ומשפחתי, המתמחה בטיפול בזוגות ובמשפחות החווים קשיים ומשברים בחיי הנישואין, בתחום ההורות וביחסי הורים-ילדים.

הקליניקה לטיפול באמצעות משחקים, שבה מטפלים בילדים בני 10-2 בשיטת ה-Play Therapy. בשיטה זו ניתן לאבחן ולתת מענה טיפולי למגוון רחב של קשיים רגשיים והתנהגותיים של הילדים.

כל הטיפולים בקליניקות אלו ניתנים בידי סטודנטים בתארים מתקדמים בהדרכת אנשי הסגל הבכיר של התכנית. הקליניקות נגישות וזמינות לכל פונה ומחירי הטיפולים שווים לכל נפש.

בנוסף מקיים בית הספר לעבודה סוציאלית שיתוף פעולה עם משרד הביטחון, במסגרתו ניתן ליווי אקדמי ל-9 מועדונים שיקומיים-תעסוקתיים לנכי צה"ל ברחבי הארץ.


בפקולטה למשפטים פועלות שמונה קליניקות שבהן מעניקים סטודנטים משנה ג' בצד עורכי דין מקצועיים ליווי וייצוג משפטי, ללא תשלום, לאנשים שידם אינה משגת. הקליניקות מתמחות בנושאים כמו זכויות של אנשים עם מוגבלויות, זכויות נשים בענייני משפחה, מדיניות סביבתית, משפט אזרחי, גישור ויישוב סכסוכים, קידום שוויון אוכלוסיות המיעוט ומשפט עברי. בד בבד עם עבודתם בקהילה, פועלים הסטודנטים בקליניקות לקידום הצעות חקיקה למען אוכלוסיות מוחלשות.

בית הספר לאופטומטריה ומדעי הראיה מציעה בדיקות ראייה לקהל הרחב ללא תשלום ובדיקות מיוחדות לאנשים עם ראייה לקויה ואבחון בעיות עיניים. את הבדיקות מבצעים סטודנטים במסגרת ההתמחות בשנה הרביעית ללימודיהם, בפיקוח צמוד של דוקטורים לאופטומטריה.

בית הספר מפעיל מרפאות המטפלות בבעיות ייחודיות בתפקודי עיניים וקליניקה לעדשות מגע. בחנות הקליניקה ניתן לרכוש משקפיים, עדשות מגע, תמיסות ואביזרים מיוחדים במחירים מוזלים.

בבית הספר לחינוך פועל פרויקט עוצמות המשלב סטודנטים עם מוגבלות שכלית, בשלוש רמות של לימודים אקדמיים. הפרויקט מעניק לסטודנטים עם המוגבלות השכלית הזדמנות ללמידה בסביבה אוניברסיטאית ולרכישת ידע תיאורטי בנושאים אקדמיים שרלוונטיים להם. הסטודנטים בעלי המוגבלות רוכשים בפרויקט אסטרטגיות ללמידה ולניתוח טקסטים ובנוסף מקבלים סיוע רב מצד המרצים והסטודנטים הלומדים לצדם. הלמידה המשותפת בפרויקט והמפגש הבלתי אמצעי עם סטודנטים רגילים בקמפוס מעצימים אותם ותורמים לשיפור ביטחונם העצמי ואיכות חייהם. 

מרכז בייקר מיסודה של פרופ' פנינה קליין ז"ל, כלת פרס ישראל לחקר החינוך, פועל במסגרת בית הספר לחינוך במטרה לשפר את איכות הטיפול והחינוך הניתן לתינוקות, פעוטות וילדים בגיל הרך. המחקרים המתבצעים במרכז בתחומים אלו מהווים בסיס לשירותי הייעוץ וההדרכות הניתנים במקום. ההדרכות עוסקות במניעת קשיי התפתחות ובקידום ילדים עם איחור התפתחותי, בקידום ילדים מחוננים, וכן בשיפור איכות הטיפול והחינוך הניתן לתינוקות ולפעוטות השוהים במסגרות חינוכיות חוץ ביתיות.

מרכז חדד, הפועל גם הוא בבית הספר לחינוך, מספק אבחונים דידקטיים ופסיכודידקטיים באנגלית ובמתמטיקה לתלמידים ולסטודנטים לקויי למידה. בנוסף ניתנים במרכז שירותי הוראה מתקנת בעברית ובאנגלית, קורסים לאסטרטגיות למידה בעברית ובאנגלית ותכנית ייחודית בלשון לתלמידים דיסלקטיים.

בפקולטה לרפואה בגליל מתקיים מדי שנה אירוע בית חולים לדובים המזמן ילדים צעירים והוריהם למפגש היכרות ידידותי עם השירותים הרפואיים הניתנים בבית החולים ובמרפאות, במטרה להפחית את חששפ מפני הטיפול הרפואי. במפג שממחישים הסטודנטים לילדים, באמצעות טיפול בדובים ובבובות חולים את המתרחש במחלקות השונות של בתי החולים ואת התנהלותן של הבדיקות השונות. בנוסף, יוזמת הפקולטה קונצרטים עבור הקהל הרחב ובחג הפסח האחרון יצאו חברי סגל הפקולטה ליום התנדבות שבמסגרתו שיפצו את מועדון הקשיש בצפת.

הקורס מתורגמנות קהילתית בבר-אילן ממלא משימה חברתית-קהילתית ממדרגה ראשונה: לסייע למיעוטים לשוניים (עולים חדשים, בני-מיעוטים, מהגרי-עבודה ותיירים) במצבים הרגישים, שבהם עלולה תקשורת לקויה אף להיות כרוכה בפיקוח-נפש.

בנוסף, פועלות באוניברסיטהתכנית להידברות  שמארגן דיקאנט הסטודנטים. התכנית עוסקת בקונפליקטים הבוערים בחברה הישראלית במטרה לגשר בין חלקי החברה ולטפח בקרב הסטודנטים ראייה של מעורבות, אחריות ומנהיגות חברתית.

היחידה לנוער שוחר מדע באוניברסיטת בר-אילן פועלת במטרה לטפח ולעודד את ההתעניינות במדעים בקרב תלמידים בעלי מוטיבציה גבוהה. הפעילות ביחידה מספקת היכרות עם חזית המדעים, העשרה והרחבת דעת לבני נוער תוך חשיפתם לעוסקים במלאכת המחקר המדעי בסביבה אקדמית אוניברסיטאית. בחופשת הקיץ ובמהלך שנת הלימודים מקיימת היחידה חוגי מדע לנוער ומחנות קיץ מדעיים המיועדים לתלמידים מסיימי הכיתות ד'- יב'. החוגים פועלים בקמפוס אוניברסיטת בר-אילן.

 

תאריך עדכון אחרון: 29/05/2019